Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

NOVINKY

Rok české hudby 2014 na Českých centrech v zahraničí

Česká centra, 10. 01. 2014: Rok české hudby přináší celou řadu kulturních událostí. Do mezinárodní akce se zapojila také Česká centra. Rok české hudby tudíž dalekosáhle překlene i hranice. Díky aktivitám dvaadvaceti zahraničních zastoupení Českých center bude představeno bezmála 140 hudebních projektů. Významní čeští umělci vystoupí na světových hudebních festivalech. Česká hudba pronikne nejen k evropským posluchačům, bude slyšet v Asii, zazní ve Spojených státech amerických. Česká centra jsou partnery Roku české hudby.


HUDEBNÍ ROK STARTUJE I V ZAHRANIČÍ

Na   mezinárodní projekt Rok české hudby zahájený  1. ledna 2014 v Rudolfinu navazuje řada hudebních akcí konaných v Čechách a v cizině. Organizací těch zahraničních se ujala Česká centra, díky nimž se s klenoty klasické i moderní  hudby seznámí milovníci tohoto žánru napříč kontinenty. První zahraniční události odstartují již 9. 1. 2014. Programová nabídka celé sítě Českých center však obsahuje plných 137 koncertů a vystoupení. Časově je rozvržena do celého roku 2014.  Během jediného měsíce se v zahraničí uskuteční průměrně 12 hudebních událostí.


NAPŘÍČ KONTINENTY

Rok trvající hudební událost, do které se v této míře a rozsahu zapojují Česká centra poprvé,  představuje příležitost k propagaci dobrého jména České republiky prostřednictvím nejrůznějších hudebních událostí.   Plné tři desítky připravilo České centrum Paříž, jehož program zahrnuje Týden Pražského jara, obnovení tradice Paris-Prague Jazz Clubu nebo Českou sezónu v divadle André Malraux. Četná hudební setkání nabízí také České centrum Vídeň. Rakušané se v průběhu dvanácti měsíců mohou setkávat s českými velikány, a to také  díky festivalu dokumentárních filmů věnovanému osobnostem české hudby. Série koncertů v klášteře Klosterneuburg představí mladé hudební talenty. Další akce proběhnou ve Štýrském Hradci.
České centrum Londýn
osloví posluchače vážné hudby oslavou výročí Antonína Dvořáka. Projekt s názvem Inspired by Dvořák vzniká ve spolupráci s britskými partnery a podílí se na něm  i proslulá London Symphony Orchestra. Koncertní cyklus věnovaný 110. výročí Antonína Dvořáka vyvrcholí v Kings´s Place. České centrum  New York pozve posluchače na recitál známého českého houslisty Pavla Šporcla, další lákadlo představuje  koncert skupiny Please the Trees. Pro americké posluchače je i tady  připravena celá řada dalších hudebních akcí. Unikátní program čeká také na korejské posluchače. České centrum  Soul zajistilo ve spolupráci se Seongnam Arts Center koncert České filharmonie. Rovněž posluchači z Tel Avivu, Jeruzaléma a dalších izraelských měst budou mile překvapeni. České centrum Tel Aviv vyváží Rok české hudby nejen do hlavního města. Open-air koncerty skupiny The Tap Tap či působivá vystoupení Ivy Bittové přilákají stovky posluchačů.

 

ÚČAST ČESKÝCH HUDEBNÍKŮ NA SVĚTOVÝCH FESTIVALECH

Ve znamení české hudby proběhne Oude Muziek festival Utrecht (Festival staré hudby), který je všeobecně považován za jeden z nejvýznamnějších festivalů v Haagu. V Nizozemsku se dále chystá rozsáhlá spolupráce s Rotterdamským symfonickým orchestrem s cílem zviditelnit fenomén „česká hudba“. Ta bude znít i na nejvýznamnějších španělských hudebních festivalech: Festival de Santander, Quincena Musical de San Sebastian, Via Stellae Santiago de Compostela a Arte Sacro Madrid. Krajina Mrij je největším kyjevským hudebním svátkem. A právě zde přičiněním Českého centra Kyjev vystoupí zpěvačka Marta Töpferová a jazzový basista Tomáš Liška.Prestižní festival vážné hudby v Moskvě nazvaný  Vesna v Rosiji je obdobu českého Pražského jara. Ruské veřejnosti se tady letos představí hudebnítěleso Janáček Ensemble a svým vystoupením připomene 160. výročí narození českého skladatele Leoše Janáčka.  V New Yorku zazáří Pražský filharmonický sbor. Unikátní galakoncert připravilo České centrum  Tokio v rámci Roku výměny mezi zeměmi V4 a Japonskem.

Do celé akce je zapojeno celkem 22 Českých center působících v zahraničí (Berlín, Bratislava, Brusel, Budapešť, Bukurešť, Düsseldorf, Haag, Kyjev, Londýn, Madrid, Milán, Mnichov, Moskva, New York, Paříž, Sofie, Soul, Stockholm, Tel Aviv, Tokio, Varšava, Vídeň).


PROGRAMY ČESKÝCH CENTER K ROKU HUDBY 2014 naleznete zde.

 

ROK ČESKÉ HUDBY*


Rok české hudby 2014 je programem pro podporu české hudební kultury všech žánrů a druhů. Vychází z tradice výročí významných skladatelů, interpretů a organizací v letech zakončených čtyřkou (B. Smetany, A. Dvořáka, L. Janáčka, J. Suka a dalších). Oporou programu jsou projekty významných národních uměleckých organizací (Česká filharmonie, Národní divadlo, Národní muzeum, Národní galerie a další), regionální profesionálních divadel a orchestrů, mezinárodních festivalů. Jeho podtitulem je „tvořivost a spolupráce“. Uměleckou záštitu nad programem přijali mezzosopranistka Magdalena Kožená a Sir Simon Rattle, šéfdirigent Berlínské filharmonie. Čestným presidentem je šéfdirigent České filharmonie Jiří Bělohlávek. Koná se s finanční podporou Ministerstva kultury ve spolupráci s Ministerstvem školství, mládeže  a tělovýchovy, Ministerstvem zahraničích věcí a Ministerstvem pro místní rozvoj. (*Zdroj: Manuál koordinátora: http://www.rokceskehudby.cz/manual).


DOPORUČUJEME:


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PARTNEŘI: