Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

NOVINKY

V Berlíně se představili špičkoví čeští vědci a inovátoři

V Berlíně o víkendu vyvrcholil druhý ročník festivalu české vědy a inovací Czech Innovation Festival. K jeho nejatraktivnějším účastníkům patřil projekt nejsilnějšího laseru na světě Eli Beamlines, ukázky technologií a aktivit ve virtuální realitě a soutěž sedmi vybraných českých startupů. V té berlínské publikum nejvíce zaujali brněnští studenti a jejich technologická inovace pro skateboardisty. Přehlídku aktuálních projektů a trendů z oblasti vědy a výzkumu hostilo po tři dny České centrum Berlín spolu s českou ambasádou.

Organizace, firmy a univerzity z Česka i Německa, téměř dvě desítky přednášek, workshopů a diskusí i pětice stanovišť nabízející díky speciálním brýlím prohlídky ve virtuálním světě. Festivalu se účastnilo na dvě stě registrovaných hostů a dalších sto dvacet návštěvníků v rámci akce s názvem Dlouhé noci vědy. K největším tahákům patřil projekt Eli Beamlines, jehož součástí je i stavba nejsilnějšího laseru světa v areálu v Dolních Břežanech u Prahy. Vědce na místě reprezentoval bývalý rektor Univerzity Karlovy a manažer projektu Ivan Wilhelm spolu s kolegy z berlínského Max Born Institutu. Experimentů s laserem se mají v brzké budoucnosti účastnit desítky vědeckých týmů ze třinácti zemí světa. Vědci nabídli i virtuální prohlídku celého areálu prostřednictvím speciálních brýlí pro virtuální realitu.

Téma virtuální reality se prolínalo celým festivalem. O příslibech i rizicích rychle se rozvíjející technologie diskutovali například vedoucí fakulty počítačové grafiky a interakce z pražské ČVUT Jiří Žára spolu s německým profesorem Christianem Maltererem, který se specializuje na rozmach virtuální reality v oblasti filmu. Německému publiku se představila česká Galerie Nashledanou, první středoevropská galerie fungující čistě ve virtuálním světě, nebo mladá česká firma Solirax, vyvíjející jeden z prvních operačních systémů pro virtuální realitu na světě.

Návštěvníci virtuální prohlídky projektu ELI Beamlines

K vrcholům třídenního festivalu patřila soutěžní přehlídka startupů, mladých českých firem z oblasti digitálních technologií. Tyto účastníky vybralo z několika desítek České centrum Berlín spolu s agenturou Czechinvest, Jihomoravským inovačním centrem a dalšími partnery festivalu, mezi něž patřili české technologické firmy Avast nebo kiwi.com, Budějovický Budvar, ale i největší německá asociace IT firem Bitkom. Sedm vybraných startupů pak představilo své projekty místnímu publiku, které vybíralo ten nejoriginálnější a nejvíce inovativní.

V napínavém finále posbírali tři startupy stejný počet bodů. O vítězi proto rozhodoval až závěrečný potlesk publika. Před aplikací Urban Cyclers, nabízející online mapy pro cyklisty, a firmou ShipVio, která vymyslela způsob, jak zhodnotit nevyužitý prostor v kamionech a vlacích přepravující zboží na dlouhé vzdálenosti, zvítězili vůbec nejmladší účastníci soutěže. Německé publikum nejvíce zaujali studenti brněnského VUT, kteří vyvíjejí miniaturní přistroj. Ten po připevnění na skateboard a stažení mobilní aplikace pomáhá skateboardistům přesně analyzovat pohyb skateboardu, a tedy například i hodnotit náročnost provedených triků. Do budoucna počítá startup Fosh s rozšířením technologie pro snowboardy a další příbuzné sporty.

Diskuse k rozmachu virtuální reality; Prof. Jiří Žára (ČVUT) a Prof. Christian Malterer (MDH Berlin).

 

Zdeněk Komenda (Kiwi.com, Head of Business Development) na jednom z workshopů.

Berlínské publikum v rámci Czech Startup Pitch 2017 nejvíce zaujal brněnský startup Fosh.

Návštěvníci Festivalu v rámci Dlouhé noci vědy 2017.

Tiskovou zprávu ke stažení naleznete zde.


DOPORUČUJEME:


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PARTNEŘI: