Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

NOVINKY

České animované filmy jako připomínka 2. sv. války ve Varšavě

Ve středu 20. 5. 2015 začíná v jednom z nejlepších a nejnavštěvovanějších varšavských kin Iluzjon netradiční připomínka konce 2. světové války – sérií animovaných filmů, jež se k ní vztahují. Překvapivě i z dílny W. Disneyho včetně třeba Myšáka Mickeyho či Kačera Donalda. Ode dneška se zde díky spolupráci s NFA objeví i čtyři české filmy, legendární Trnkův „Pérák“ (1946) o nebojácném človíčkovi, který se vysmíval německé mašinerii i krutosti SS, „Vzpoura hraček“ Hermíny Týrlové (1946), film „Pozor“ Jiřího Brdečky (1959) či jeho snímek „Píseň o harmonice“ (1975).

Připomenout 2.válku touto cestou je velmi originální způsob. Iluzjon chce retrospektivou filmů, které vznikly v širším období než jen 1939-45, ukázat všechny strany konfliktu a různé žánry. Od politických agitek po umělecká díla, jež měly vysoké ambice, od klasiků po neznámé snímky“, sdělil Petr Janyška, ředitel Českého centra Varšava.

Klíčovým hráčem celé události je České centrum Varšava. „Jsme jediným kulturním institutem, který figuruje v programu a který vnesl svůj podíl. České centrum  oslovilo kino s nabídkou, že do jejich projektu přineseme český aspekt, kontaktovalo Národní filmový archiv,  který vybral filmy a zajistil možnost projekcí včetně zajištění některých překladů“,  dodává ředitel Českého centra v Polsku.

České filmy se už tradičně objevují v Iluzjonu, když se tu koná nějaká větší akce, naposledy koncem dubna t.r. na festivalu Němého filmu. Promítali se tu za velkého zájmu publika „Cikáni“ Karla Antona (1921) s hudebním doprovodem.

Více o projektu: http://www.iluzjon.fn.org.pl/aktualnosci/info/504/koniec-niewinnosci-obrazy-ii-wojny-swiatowej-w-animacji.html

České centrum Varšava - http://warsaw.czechcentres.cz/cs/program/detail-akce/2-svetova-valka-v-animaci/

 


DOPORUČUJEME:


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  PARTNEŘI: