Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

NOVINKY

Vernisáž výstavy Europa Jagellonica ve Varšavě

V pátek 9.11.2012 proběhlo v Národním muzeu ve Varšavě slavnostní zahájení výstavy Europa Jagellonica, jež byla předtím vystavena v Kutné Hoře. Česko-německo-polský výstavní projekt představuje umění a kulturu ve střední Evropě na přelomu pozdního středověku a raného novověku, a to nikoli jako tomu bývalo v omezujícím kontextu jednoho současného státu, ale poprvé v širokých mezinárodních souvislostech celého bývalého jagellonského území. Autorem koncepce a kurátorem výstavy je dr. Jiří Fajt. Jedná se o nejvýznamnější projekt v oblasti česko-polských kulturních vztahů za posledních 20 let.

Polská verze výstavy probíhá ve Varšavě  na dvou místech: V Královském zámku (Zamek Królewski)  a Národním muzeu (Muzeum Narodowe).

Návštěvníkům se tak představuje  umělecká tvorba v jednotlivých jagellonských zemích, důlní podnikání, dálkový obchod, náboženství, hudba etc.  Na rozdíl od expozice v galerii GASK (Kutná Hora, Česká republika), je však polská expozice zeštíhlena o 28 exponátů z českých státních sbírek, jež nemohly být vyvezeny   v důsledku kauzy Diag Human. Vedle toho se však expozice rozšířila o některé exponáty z polských sbírek.

Slavnostní vernisáž proběhla za účasti Bogdana Zdrojewského,  ministra kultury a národního dědictví Polska, a Aleny Hanákové, ministryně  kultury České republiky.  Spolu s nimi ji zahájili  ředitelé obou institucí: Agnieszka Morawińska , ředitelka Národního muzea ve Varšavě a prof. Andrzej Rottermund, ředitel  Královského Zámku ve Varšavě, a Jiří Fajt, autor koncepce.  

V pondělí 12. 11. 2012 si výstavu osobně prohlédl prezident Polské republiky Bronislaw Komorowski.

Připravena je řada doprovodných programů, vzdělávacích akcí. K výstavě je rovněž vydán polsko-anglický katalog.

České centrum Varšava se v současné době podílí na přípravách mezinárodní konference pojednávající o jagellonské době.

Zprávy o této mimořádné přehlídce přinesla významná polská média. Na tiskové konferenci i  vernisáži byly přítomny štáby Polské televize. Deník Gazeta Wyborcza věnoval výstavě dvoustranu.

Výstava Europa Jagellonica se završí v Postupimi od března do června 2013 s podtitulem „Spojení věrnosti a lásky. Sňatková politika Jagellonců s říšskými knížecími rody“.

 

Více informací naleznete na stránkách Českého centra Varšava.

 


Kontakty:

ČESKÁ CENTRA – ústředí, Praha
Václavské nám. 49
[email protected]

Kontakty:
Petra Jungwirthová
T: 234 668 237
M: 725 890  030

Ivana Síglerová 
T: 234 668 251
M: 725 890 029

DOPORUČUJEME:

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 


 

 

 

 
PARTNEŘI: