Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

NOVINKY

Varšava - KouteckyJosef Koudelka vystavuje v Krakově snímky z invaze v r. 68, fotografové Polák a Jasanský své snímky v Tarnově, Petr Vilgus v Lodži

Světově uznávaný fotograf Josef Koudelka, člen světové agentury Magnum, vystavuje do konce měsíce v Krakově své černobílé záběry ze sovětské okupace Československa, jimiž se proslavil v zahraničí a které vyšly v mnoha jazycích jako publikace „Invaze“. Podařilo se mu tenkrát zobrazit přesvědčivě v detailech tváří i gestech lidí šok a znechucení obyvatel Čech (snímky jsou většinou z Prahy) a odhodlání neustoupit, které se tenkrát většina obyvatel snažila dát najevo ruským tankům a samopalníkům. „Výstava se odehrává v rámci velkého festivalu Měsíc fotografie, který se koná na desítkách míst Krakova a okolí. Dle organizátorů jsou Koudelkovy fotky nejnavštěvovanější částí festivalu“, řekl Petr Janyška, ředitel Českého centra Varšava.

V rámci Měsíce fotografie vystavuje v blízkém historickém městě Tarnow dvojice fotografů Jasanský a Polák své velkoformátové barevné snímky polských kostelů. Jsou výsledkem cest autorů po Polsku a jejich fascinace architekturou nových kostelů, které tu vznikaly v 80. a 90.letech, během horečných změn přechodu od starého k novému režimu. Záměrem fotografů je ukázat jisté formy, obrysy, typy, nejde jim o místopis. „Pracují na velký formát, zásadně na film, své objekty dlouho obcházejí a prohlížejí. Ve světě fotografie si už udělali specifické jméno. Jednak svým odtažitým, zdánlivě chladným přístupem k předmětu svého zájmu, ne nepodobným nové věcnosti. Nehledají žádnou hru světel a stínů ani nezvyklé úhly pohledu, ale za neutrálního rozptýleného světla se stavějí k objektu čelem, na úrovni pohledu očí. Jejich snímky vypadají jednoduše, jsou ale přitom plodem dlouhých hodin hledání,  pokusů a rozhodování“  .

V Lodži běžel druhý největší polský festival fotografie, z ČR se jej zúčastnil  fotograf a pedagog opavského Institutu fotografie Petr Vilgus. Byl členem odborné poroty, která posuzovala práce mladých fotografů, kteří měli možnost v rámci největšího evropského přehledu současné fotografie „Portfolio“ prezentovat své práce a dostat k nim odborný komentář.  

 


DOPORUČUJEME:


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PARTNEŘI: