Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

NOVINKY

Kateřina Šedá v Muzeu umění v Lucernu

Od roku 2012 rozšiřuje České centrum Vídeň svoji působnost do Švýcarska. Informace o projektech, které bude České centrum Vídeň ve švýcarských kantonech, především v těch německy mluvících, podporovat nebo přímo organizovat, budou od března 2012 k dispozici na webových stránkách Českého centra Vídeň. První akcí ve Švýcarsku je výstava české umělkyně Kateřiny Šedé v Muzeu umění v Lucernu.

Muzeum umění v Lucernu patří k předním švýcarským muzeím, která se zaměřují na moderní umění. Od 3. března zde bude prezentovat svůj projekt Kateřina Šedá, mladá a respektovaná česká umělkyně, držitelka ceny Jindřicha Chalupeckého za rok 2007, která mimo jiné vystavovala na Biennale v Berlíně a byla jako první Češka pozvána galerií Tate Modern k zrealizování vlastního projektu. V jeho rámci prezentovala v centru Londýna mezi uvedenou galerií a kostelem sv. Pavla malou moravskou obec i s jejími občany.

Ve svém díle se tato mladá umělkyně (*1977) zaměřuje především na sociálně koncipované akce, do kterých zapojuje několik desítek či stovek osob, jež nemají s uměním nic společného. Akce se odehrávají ve zcela neuměleckém prostředí. Experimenty s mezilidskými vztahy mají za cíl vyvést zúčastněné ze zažitých stereotypů nebo ze sociální izolace. Tím vznikají velkolepé projekty, které jsou z části velmi osobní, ale zároveň snadno srozumitelné i mezinárodnímu publiku.

V projektu Nedá se svítit, prezentovaném v Lucernu, je v centru pozornosti česká vesnice Nošovice, proslavená jako sídlo obrovské automobilky Hyundai, která rozdělila město geograficky a sociálně. Kateřina Šedá se v tomto případě snažila o jakési sjednocení obyvatel a nalezení možného řešení nepříjemné situace vesničanů.

VERNISÁŽ: Pá, 2.3.2012, 18.30 hodin                   
Speciální prohlídka: Ne, 4.3.2012, 11.00 hodin                 
za účasti umělkyně a hostů z Nošovic         
              
FINISÁŽ: Ne, 17.6.2012, 11.00 hodin                    
Performance Líšeň Profile za účasti umělkyně a hostů z Brna -  Líšeň

Více informací na: www.kunstmuseumluzern.ch

 


DOPORUČUJEME:


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  PARTNEŘI: