Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

NOVINKY

Otakar Slavík: Akty

11.11.2014: Ve Vídni se chystá unikátní výstava Otakar Slavík: Akty. Její kurátorka, Dunja Slavíková, se rozhodla představit část umělcovy tvorby, která nebyla doposud zveřejněna. Široká zahraniční veřejnost se tak vůbec poprvé setká s kresbami vzniklými mezi lety 1986–1993. Výstava, kterou připravilo České centrum Vídeň, začne 12. 12. 2014 a potrvá do 27. 3. 2015.
OTAKAR SLAVÍK VE VÍDNI

Zcela neznámé studie aktů a doposud nevystavené kresby jsou lákadlem výstavy, která v prostorách galerie Českého centra začne v předvánočním čase a potrvá do jara příštího roku. Výstavu připravilo České centrum Vídeň při příležitosti 5. výročí úmrtí slavného umělce (1931–2010), jehož tvorbu Vídeňané znají a oceňují. Kurátorka výstavy Dunja Slavíková představí umělce jako zručného kreslíře a autora pozoruhodných studií aktů, které vznikly v hodinách kreslení aktu vídeňského Künstlerhausu.

ČLENEM KUNSTLERHAUSU

Otakar Slavík byl od roku 1981 členem vídeňského Künstlerhausu. Jeho dílo bylo zastoupeno na řadě společných výstav. Přesto se spolkového života nikterak neúčastnil. Zato zde navštěvoval kursy podvečerní kresby aktu. Konaly se v Künstlerhausu dvakrát týdně, navštěvovány spíše malířskými diletanty zvenčí než etablovanými členy spolku.

AKT JAKO PRŮLOM

Kreslení aktu podle předlohy je školní disciplína a málokterý umělec se k ní během života vrací. Vyžaduje pokoru, píli, plné soustředění a velkou trpělivost, zvláště od hotového umělce, který chce nejen procvičit svou kresebnou jistotu, ale i řešit své malířské problémy.

VÝJIMEČNOST VÝSTAVY

Otakar Slavík patřil k osobnostem, které zásadně ovlivnily podobu českého výtvarného umění šedesátých let. “Když mně paní Slavíková před dvěma lety navrhla nahlédnout do vídeňského depozitáře slavného malíře, neváhal jsem ani vteřinu. Mezi jeho díly jsme našli karton plný kreseb aktů. Netušil jsem, že se Otakar Slavík aktům věnoval. A právě tehdy mě vdova po umělcovi nabídla tyto dosud neprezentovaná díla vystavit v naší galerii. Je to pro mě a pro Česká centra pocta, které si velmi vážím,“ říká ředitel Českého centra Vídeň Martin Krafl. Výstava je další z cyklu projektů, v rámci kterých Centrum představuje úspěšné české výtvarníky žijící v Rakousku. Dílu Otakara Slavíku předcházely výstavy sochařů Zbyňka Sekala a Josefa Symona, výtvarnice Evy Vones nebo malíře Ondřeje Kohouta, člena vídeňského Künstlerhausu.

 
DOPROVODNÝ PROGRAM

OPEN SATURDAY: 7. 2. a 7. 3. 2015, 10.00 – 15.00 hodin.
Každou první sobotu v únoru a březnu příštího roku bude výstava přístupna pro všechny, kteří nemohou do galerie Českého centra Vídeň přijít ve všedních dnech.

PŘEDNÁŠKA:
17. února 2015 od 18.30 hod. se v Českém centru Vídeň uskuteční přednáška Dunji Slavíkové, MA o životě a díle jejího manžela.

SPECIÁLNÍ KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA:
Výstava je součástí Galerijní procházky 1. vídeňského okresu (Galerienrundgang) pro odbornou veřejnost, pořádané vídeňským uměleckým sdružením VVV
19. 3. 2015, 16.00 – 21.00 hodin

 OTEVÍRACÍ DOBA VÝSTAVY:

Pondělí, středa, čtvrtek: 10 – 17 hod.
Úterý: 10 – 18 hod.
Pátek: 10 – 16 hod.
Adresa:  České centrum Vídeň, Herrengasse 17, A - 1010 Vídeň 

O UMĚLCI

Otakar Slavík (1931 – 2010) vystudoval v letech 1952–1955 Pedagogickou fakultu Univerzity Karlovy Praha, obor profesura výtvarného umění.  V roce 1980 podepsal Chartu 77 a byl vyloučen z Fondu výtvarných umění. Následuje jeho emigrace do  Rakouska. Od roku 1981 byl členem Künstlerhausu Vídeň, o deset let později také členem Umělecké besedy v Praze. Má na svém kontě řadu výstav, jeho dílo je součástí řady soukromých sbírek.

VÝSTAVY:

Univerzita v Toulouse (1984), Galerie Asperger & Bischoff v Chicagu (1985), Kinogalerie Künstlerhausu ve Vídni (1985), Národní galerie v Praze (1992),Mánes (1997), Hausgalerie Künstlerhaus Vídeň (2009).

OCENĚNÍ:

Za svého života získal Zlatou medaili vídeňského Künstlerhausu 87 (Goldene Medaile des Künstlerhauses 87), Cenu Irene und Peter Ludwig Preis 92, AVJ Intersalon České Budějovice Cena unie výtvarných umělců ČR 96 nebo Zlatý vavřín vídeňského Künstlerhausu 2001 (Goldene Lorbeer des Künstlerhauses, 2001).

 

Kontakt pro novináře:  

Petra Jungwirthová
tisková mluvčí Českých center
EM: jungwirthova@czech.cz 
T: + 420 725 890 030

Martin Krafl
ředitel Českého centra Vídeň
T: + 43 -1 -5352360
E: ccwien@czech.cz
W: www.tschechischeszentrum.at
FB: www.facebook.com/TschechischesZentrumWien

Tisková zpráva ke stažení zde:


ČESKÁ CENTRA  
Česká centra jsou agenturou Ministerstva zahraničních věcí pro propagaci ČR v zahraničí. Prosazují českou kulturní scénu na mezinárodním poli. Síť Českých center působí z 22 zahraničních metropolí tří kontinentů. Generální ředitelkou Českých center je Vilma Anýžová. 

 

Česká centra pro oblast výtvarného umění:

  • Iniciujeme a podporujeme projekty českých umělců v zahraničních galeriích.
  • Ve vlastních výstavních prostorách prioritně představujeme současnou výtvarnou scénu s propojením na místní umělce a instituce. Realizujeme kurátorské cesty a cesty novinářů ze zahraničí do ČR.
  • Podporujeme rezidenční pobyty českých umělců do zahraničí.
  • Jsme partnery Ceny Jindřicha Chalupeckého a řady dalších prestižních ocenění.
  • Podporujeme českou účast na mezinárodních veletrzích výtvarného umění a realizujeme doprovodné programy (diskuse, workshopy…)

 


DOPORUČUJEME:

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 


 

 

 

 
PARTNEŘI: