Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

NOVINKY

Sofiina volba po česku

Ve čtvrtek 28. 5. 2015 zahájilo České centrum Vídeň turné výstavy Judity Matyášové „Sofiina volba po česku“ po německy mluvících zemích.

„Událost je zařazena do akcí věnovaných 70. výročí konce II. světové války. V naší galerii máme výstavu, kterou doplňuje projekce fotografií ve venkovní Windows Gallery na LCD obrazovce. Vernisáž výstavy byla spojena s půlhodinovou přednáškou autorky projektu, a to za přítomnosti štábu rakouské veřejnoprávní televize ORF“, řekl Martin Krafl, ředitel Českého centra Vídeň.

Návštěvníky vernisáže čekalo překvapení vystřídané obdivem.  Vystoupení sedmileté Sofie Horákové,  která zazpívala několik skladeb z terezínské opery Brundibár představovalo silný zážitek. Výstavní projekt totiž přibližuje osudy 80 židovských dětí z ČSSR, které vycestovaly v říjnu 1939 do Dánska s plánem odjet později do Palestiny. Nakonec do Palestiny odjelo jen asi 40 dětí, ostatní zůstaly v Dánsku, odkud musely v roce 1943 uprchnout do Švédska. Novinářka Judita Matyášová zjistila, že se tyto „děti“ neviděly 70 let. Hledá je po celém světě – zatím v Čechách, Dánsku, Švédsku, Izraeli - a mapuje jejich osudy.

Symbolické bylo v tomto případě nejen křestní jméno malé zpěvačky (Sofie), ale i skutečnost, že její prababička přežila Osvětim i pochod smrti a po válce odešla do Švédska. Sofie žije s českými rodiči ve Vídni a je členkou Dismanova rozhlasového dětského souboru.

Pozoruhodná výstava Sofiina volba je zásluhou Českého centra Vídeň rozšířena o dva panely zaměřené na téma „vídeňské děti“  se zaměřením na životní osud Kurta Brücka. Na vernisáži zazněla pasáž z jeho německy psaného deníku.

Výstava bude v galerii Českého centra Vídeň otevřena do 5. 9. 2015.  „Ke standardní otevírací době nabízíme i „open saturdays“. V září putuje na České centrum v Düsseldorfu a následně na České centrum v Mnichově,“  uzavírá Martin Krafl.

Více informací:
http://wien.czechcentres.cz/cs/program/judita-matyasova-sofiina-volba-po-cesku/

http://www.czechsophieschoice.com/

 

 


DOPORUČUJEME:


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PARTNEŘI: