Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

NOVINKY

Výstava 12 světů v Soulu

České centrum Soul a Knihovna Dogok uvádí v Soulu od 2. března do 30. dubna výstavu 12 světů, která v kurátorském výběru literárního a výtvarného kritika Radima Kopáče představuje reprezentativní výběr 12 současných českých ilustrátorů komiksu a knížek pro děti. Výstava se zaměřuje na autory mladší a střední generace oceňované kritikou i samotnými čtenáři nejen doma ale i v zahraničí. Návštěvníci se tak mohou blíže seznámit s tvorbou Davida Böhma, Pavla Čecha, Dana Černého, Lucie Dvořákové, Renáty Fučíkové, Venduly Chalánkové, Lucie Lomové, Galiny Miklínové, Petra Nikla, Jaromíra Plachého a Vhrsti. Každý z autorů velmi originálním a od jiných umělců naprosto odlišným způsobem vytváří pro čtenáře zcela nový svět plný fantazie, do kterého mohou prostřednictvím výstavy nahlédnout i ti nejmenší čtenáři.

Výstavní projekt 12 světů navazuje na úspěšnou putovní výstavu 11 světů uvedenou v Muzeu hlavního města Prahy již v roce 2012. Poměrně dlouhý časový odstup byl důvodem k aktualizaci obsahu a vytvoření nové výstavy. Kurátorem výstavy je literární a výtvarný kritik Radim Kopáč (1976), jenž je autorem řady publikací věnujících se dějinám literatury a kultury.

Včera kralovali ilustraci původní české knihy pro děti Zdeněk Miler, Květa Pacovská, Miroslav Šašek, Jiří Trnka, Štěpán Zavřel nebo Helena Zmatlíková. A jak je tomu dnes? Jaká je nová generace ilustrátorů, z nichž se každý svým originálním stylem vyrovná zvučným jménům umělců generace předešlé? Kteří čeští ilustrátoři slaví úspěch doma i v zahraničí? Určitě mezi ně patří dvanáctka výše jmenovaných. Co jméno, to vlastní výraz realizovaný v řadě knižních publikací ceněných kritikou i čtenáři. Co autorské dílo, to specifický svět míst, postav a dějů vyjádřených nejen slovem a obrazem, ale i ve spojení s dalšími médii jako film, performance, hudba, divadlo či fotografie. Jako příklad můžeme uvést filmové zpracování Lichožroutů Galiny Miklínové nebo komiksového alba Anča & Pepík Lucie Lomové či všestranné tvůrčí aktivity Petra Nikla propojující slovo s obrazem, akcí a zvukem.

Výstava představuje práci dvanácti současných českých ilustrátorů a autorů komiksu mladší a střední generace, kteří se ve své tvorbě zaměřují na literaturu pro děti a mládež. Uvedení autoři patří mezi hvězdy svého oboru slavící úspěch u kritiky i čtenářů a čím dál častěji také v zahraničí. Každý z nich má jedinečný rukopis, každý vytváří svůj vlastní svět. Račte vstoupit, protože kolik světů znáš, tolikrát jsi člověkem.
DOPORUČUJEME:


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PARTNEŘI: