Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

NOVINKY

Výstava Handmade Dreams v Jablonci (6.–9. 8. 2020)

Výstava Handmade Dreams, připravená Muzeem skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou pro Česká centra, zakončí po čtyřech letech své putování po blízkých i vzdálených krajích doma v Jablonci. Tam si ji můžete prohlédnout 6.–9. srpna v rámci 9. ročníku prodejní výstavy Křehká krása. 

Výstava, která procestovala celý svět

Cílem projektu Handmade Dreams bylo seznámit domácí i světovou veřejnost s aktuálními tendencemi v české bižuterii, a to od inspirace tradičními vzory přes současné trendy až po vize reprezentované výběrem z vítězných prací z designové soutěže Mistr křišťálu. Své místo ve výběru nalezly i české šperkařské značky pracující s bižuterními polotovary.

Poprvé se tato putovní výstava představila v Českém centru Praha v červnu 2016. Pak díky zapojení sítě Českých center v zahraničí a ve spolupráci s Ministerstvem zahraničních věcí ČR procestovala Maďarsko, Bulharsko, Řecko, Itálii, Francii, Švédsko, Japonsko, Koreu, Španělsko, Portugalsko, Itálii, Slovensko a Rusko, a do některých zemí se dokonce i vrátila. Viděli ji návštěvníci veletrhu Formex ve Švédsku i hosté v Radě Evropy ve  Štrasburku (2017) v rámci Předsednictví ČR. Byla zahajovací výstavou Českého centra Řím či nových výstavních prostor v Českém centru Moskva (2019).

 

AAC (foto: Aleš Kosina)


G&B Bijoux (foto: Aleš Kosina)


LLEV Studio (foto: Aleš Kosina)


Preciosa Beauty (foto: Aleš Kosina)


Česká bižuterie – symbol kvality

Česká bižuterie je – stejně jako české sklo – od 18. století proslulým a obecně známým pojmem v oblasti uměleckých řemesel a kreativních průmyslů. Bižuterie z Čech vždy byla symbolem kvality a dokázala uspokojit vkus zákazníků ze všech koutů planety. Výrazy jako bijoux de Bohème, jablonecké zboží nebo Jablonex zůstávají stále živé. Ve skleněných polotovarech, jakými jsou perličky, perly či bižuterní kameny, Česká republika dodnes patří mezi největší producenty na světě.

Současná česká bižuterie však může nabídnout nejen polotovary, ale také hotové výrobky poučené aktuálními módními a designovými trendy. Řemeslné dovednosti a unikátní technologické znalosti výrobců ze severu Čech výrobců proto často využívají i ikonické módní značky, jako jsou Nina Ricci, Gaultier nebo Karl Lagerfeld.

Největšího výrobce bižuterie v České republice představuje skupina Preciosa, která byla hlavním partnerem výstavy.

Na Jablonecku působí další desítky dalších společností jako AAC, G&B Bijoux, Odvárka Bijoux, Ralton a Šenýr Bijoux, jež se na výstavě taktéž podílely.

K udržení „bižuterního“ umění a řemesla přispívají nemalou měrou školy v Libereckém kraji, proto i ony mají ve výběru své důležité místo. Jsou to SUPŠ a VOŠ Jablonec nad Nisou, SUPŠ sklářská Železný Brod i TUL Liberec – ateliér Šperk & bižuterie.

Výstava zahrnuje rovněž ukázky tvorby současných šperkařských a designérských značek ZORYA a LLEV studio.

Za realizací rozsáhlého projektu stojí trojice organizátorů: Česká centra, Ministerstvo zahraničních věcí ČR a Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou.

 

Preciosa Ornela (foto: Aleš Kosina)


Ralton (foto: Aleš Kosina)


Šenýr (foto: Aleš Kosina)

Mistr křišťálu (foto: Aleš Kosina)


 

 

Česká skleněná vánoční výzdoba

Česká centra téma českého skla neopouštějí a v programu Českých center bude sklo i nadále tvořit jednu z priorit. V  prezentací tohoto oboru budou Česká centra pokračovat s již tradičním partnerem, kterým je Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou. Spolu s ním Česká centra plánuji na rok 2021 putovní výstavu Czech Treasure / Česká skleněná vánoční ozdoba. První prezentace se uskuteční v Českém centru Paříž a v Českém centru Rotterdam.

 

Fotografie z vernisáže výstavy (2016)

Výstava Handmade Dreams, České centrum Praha, 1.6.-31.7.2016
Tisková konference výstavy Handmade Dreams, České centrum Praha, 1.6.2016
Tisková konference výstavy Handmade Dreams, České centrum Praha, 1.6.2016
Vernisáž výstavy Handmade Dreams, České centrum Praha, 1.6.2016
Vernisáž výstavy Handmade Dreams, České centrum Praha, 1.6.2016
Vernisáž výstavy Handmade Dreams, České centrum Praha, 1.6.2016

Více fotografií z vernisáže naleznete zde.


 

Organizátoři projektu:


 

Hlavní partner:

 

 

 

Partneři: 

 

 

 


DOPORUČUJEME:

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 


 

 

 

 
PARTNEŘI: