Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

NOVINKY

Začala největší přehlídka česko-slovenského animovaného filmu v Rakousku (3. 9. 2020–19. 10. 2020)

V Českém centrum Vídeň byla ve čtvrtek 3. 9. 2020 zahájena největší přehlídka česko-slovenského  animovaného filmu v Rakousku s názvem ANIMACE / ANIMÁCIA: 100 let československé, české a slovenské animace. Událost je odborníky označována jako vůbec nejrozsáhlejší prezentace české animované tvorby v zahraničí, celkem se tady představí 250 snímků.

Slavnostní zahájení proběhlo za účasti Lubomíra Zaorálka, ministra kultury ČR, a Ivany Červenkové, velvyslankyně ČR v Rakousku. Mezi hosty nechyběly další významné osobnosti: Alessandra Thiel, zástupkyně ředitele Rakouského filmového muzea, Michal Bregant, ředitel Národního filmového archivu, Igor Skoček, ředitel Slovenského institutu ve Vídni. 

Lubomír Zaorálek ve svém projevu zdůraznil kvalitu česko-slovenské animované produkce i její současné úspěchy (konkrétně snímek Dcera Darji Kaščejevové), poděkoval organizátorům (Rakouskému filmovému muzeu, Národnímu filmovému archivu) a vyslovil naději na pokračování úspěšné spolupráce s vídeňskými partnery. Ministr kultury pak dále nastínil i téma budoucí spolupráce, jímž by mohla být tvorba českých exilových filmařů. Ta představuje v dějinách kinematografie významnou kapitolu a je zároveň jedním z pilířů sbírkového fondu Rakouského filmového muzea.

© Michael Černoch

© Michael Černoch

© Michael Černoch

© Michael Černoch

© Michael Černoch

© Michael Černoch

 

 


DOPORUČUJEME:

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 


 

 

 

 
PARTNEŘI: