Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

EUNIC

Česká centra jsou členy sítě EUNIC (European Union National Institutes for Culture) od roku 2006, tedy od jeho založení. Členství v síti EUNIC přináší posílení prestiže ČR v mezinárodních projektech, získání a výměnu odborných informací a zkušeností či možnosti čerpání fondů v této síti.

Představitelé Českých center se podílí na formulaci strategie celé sítě EUNIC, vyvíjejí koncepty pro vlajkové projekty. Ve funkcích prezidentů formují strategie svých klastrů, v pozici členů strategických skupin se podílejí na rozvoji a spolupráci mezinárodních projektů v oblasti veřejné diplomacie. Ačkoli se velikost a akční rádius jednotlivých klastrů liší, v posledních letech se daří aktivně využívat možností, které tato platforma nabízí.

Klastry Českých center

Česká centra se letos podílejí na chodu řady klastrů na třech kontinentech. Ředitelé Českých center ve Stockholmu, Madridu, Budapešti, Varšavě a Soulu zastávají pozice prezidentů klastrů ve svých teritoriích, několik dalších ředitelů Českých center pak aktivně vystupuje na pozicích viceprezidentů.

Mezi nejúspěšnější akce patřila v roce 2018 evropská Noc literatury, která probíhá již tradičně kromě České republiky také na Slovensku, v Maďarsku, Bulharsku, Portugalsku, Rusku, Kanadě, Francii, Itálii, Koreji nebo Holandsku pod taktovkou místních EUNIC klastrů. Dalším významným projektem iniciovaným Českými centry v rámci EUNIC Berlin se stal Babylon Europa probíhající v Berlíně v rámci Týdne Evropy. Komponovaný večer v prestižní berlínské scéně Tipi am Kanzleramt se skládal z tanečních, hudebních a dalších uměleckých vystoupení celkem 18 zemí Evropy. ČR reprezentoval soubor nového cirkusu Cirk LaPutyka.

Aktivity Českých center v ČR

Nejen ředitelé v teritoriích, ale i ústředí Českých center je aktivní v síti EUNIC. V Praze jsme členem místního klastru a zároveň lokálním Focal pointem, tedy zástupcem členských organizací jmenovaným k úzké spolupráci na záležitostech EUNIC. Jako místní Focal point máme oprávnění vydávat pověření Řádným členům EUNIC pro zastupitelské úřady v místech, kde Česká centra nesídlí, aby se ČR mohla zapojit do dalších projektů jednotlivých klastrů EUNIC ve světě.

Také můžeme iniciovat a organizovat vzdělávací workshopy pro členy sítě EUNIC. Naposledy Workshop zaměřený na monitoring a evaluaci s dopadem na kulturní vztahy EU, který se konal v Praze v květnu 2019 a organizovali jsme jej spolu s kanceláří EUNIC Global v Bruselu.

Tohoto dvoudenního workshopu se zúčastnilo 17 členů sítě EUNIC z Německa, Švédska, Polska, Rakouska, Maďarska, Španělska, Velké Británie, Itálie a kanceláře EUNIC Global v Bruselu.

Podívejte se na video z workshopu zde.
Projekty

Noc literaturyEUNIC MAĎARSKO

Hudební festival na lodi E –POPOpen air festival Culture? Naturally! u příležitosti Dne Evropy

Výstava Design without borders
Noc literatury v Budapešti
 

EUNIC ŠPANĚLSKO

Výstava „1989. Bukurešť – Praha – Varšava“ uspořádána při příležitosti výročí 30 let od konce komunismu v Československu, Polsku a Rumunsku

Mezinárodní festival architektury a designu Logroño letos s účastí studia Archwerk


Festival Libros Mutantes s účastí českého grafického studia Bros in trikos


 

EUNIC STOCKHOLM

Stockholm Pride Parade 2019 

EUNIC VARŠAVA

Poems in the city


Varšavský knižní veletrhA mnoho dalších …


EUNIC logo


Kontakt: Mgr. Monika Koblerová, EUNIC Focal Point, eunic@czech.cz

Databáze projektů EUNIC Global

 

Prezidenti klastrů EUNIC z řad ředitelů Českých center v zahraničí:

Petra Březáčková – EUNIC Řím

 

Řádní členové Českých center EUNIC:

Generální konzulát České republiky v Petrohradě

Velvyslanectví České republiky v Abuji

Velvyslanectví České republiky v Ammánu

Velvyslanectví České republiky v Baku

Velvyslanectví České republiky v Manile

Velvyslanectví České republiky ve Washingtonu, D. C.

Velvyslanectví České republiky v Jerevanu

Generální konzulát České republiky v Chicagu

 

Zajímá vás evropská kultura? Stáhněte si aplikaci Invisible City App

 

Film „UNIQUE EUNIC: Kulturní vztahy EU - důvěra a kreativita napříč kontinenty“ nabízí vhled do práce EUNIC. Najděte všechny verze na EUNIC Global  Youtube kanálu