Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Výzvy pro umělce

Výzva pro žurnalisty: Česko-německá novinářská cena

Startuje druhý ročník Česko-německé novinářské ceny. Příspěvky lze podávat do 31. 7. 2017.

Cenu vypisuje Česko-německý fond budoucnosti ve spolupráci se Syndikátem novinářů ČR a Německým svazem novinářů (DJV). Udělením ceny chtějí pořadatelé ocenit novinářky a novináře, kteří jdou proti trendu rychlého, povrchního zpravodajství a přispívají tak k prohloubení vzájemného porozumění.

Zodpovědná žurnalistika, která se nespokojuje s jednoduchými odpověďmi, nýbrž jde k podstatě věci, objasňuje souvislosti, kriticky zkoumá děje kolem nás a zasazuje je do kontextu, je v době narůstající manipulace s fakty a názory nezbytná,“ uvádí Tomáš Jelínek, ředitel Českoněmeckého fondu budoucnosti. „Zkušenost s prvním ročníkem ukázala, že na obou stranách hranice naštěstí existuje značný počet novinářek a novinářů, kterým stojí zato zabývat se intenzivně a dlouhodobě tématy sousední země, tříbit si názor přímo na místě, hovořit s jednotlivými lidmi a zasazovat jejich příběhy do širších souvislostí,“ uvedl dále Jelínek a dodal: „A rovněž, že se toto úsilí může nakonec vyplatit.“

Cena bude udělena vždy nejlepšímu českému a nejlepšímu německému příspěvku v kategoriích text, audio a multimédia. Zvláštní cenou Mileny Jesenské bude nadto oceněn český nebo německý příspěvek zabývající se zvláště přínosným způsobem a ve vztahu k aktuálnímu dění tématy, jako je občanská odvaha a multikulturní porozumění či tolerance.

 

Vypsání soutěže a další informace jsou dostupné na internetových stánkách: http://cesko-nemecka-novinarska-cena.cz.

Více informací naleznete na stránkách Českého centra Berlín zde.