Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Výzvy pro umělce

Výzva pro mladé vědce a vědkyně k účasti v soutěži FameLab

Mezinárodní soutěž FameLab v České republice vstupuje již do 4. ročníku a zve zájemce k podání přihlášky. Uzávěrka přihlášek je 1. března 2014. Tato soutěž pro mladé vědce a vědkyně vznikla v Anglii v roce 2004 a od té doby se úspěšně šíří po světě.

Do soutěže se letos zapojí 26 zemí ze čtyř kontinentů, mezi nimi poprvé také Francie, Austrálie, Jižní Korea, Belgie a Nizozemsko. U nás FameLab probíhá pod záštitou předsedy Akademie věd ČR profesora Jiřího Drahoše, za podpory Nadace Neuron, Českých center a společnosti RSJ algorithmic trading. Organizaci zajišťuje British Council ve spolupráci s Nadací Tomáše Bati a Občanským sdružením Adeto.

FameLab účastníkům nabízí šanci zlepšit své schopnosti v oblasti popularizace vědy a komunikace s médii. Zároveň si klade za cíl přinést publiku aktuální ukázky toho, čím se v současnosti zabývá výzkum v oblasti medicíny, matematiky a přírodních a technických věd.

Přihlášky mohou podávat studenti a vědečtí a pedagogičtí pracovníci starší 21 let do 1. března 2014. Elektronická přihláška, informace, praktické tipy a vystoupení z minulých ročníků jsou k dispozici na www.britishcouncil.cz.

Jak soutěž probíhá?
Každý soutěžící musí v pouhých třech minutách publiku a odborné porotě vysvětlit své vědecké téma. Porota posuzuje, zda je vystoupení vědecky správné, srozumitelné laické veřejnosti a pokud možno i zábavné. V oblastních kolech ze soutěžících vybere deset nejlepších pro školení Maste rClass a následujícínárodní finále. Svůj vliv má i hlas publika.

Časový plán

Březen 2014   - oblastní kola ( v Praze 15. 3. 2014 a ve Zlíně 29. 3. 2014)

Duben 2014  - dvoudenní školení (tzv. Master Class) pro deset vybraných finalistů vedené anglickými a českými experty na komunikaci, prezentaci a spolupráci s médii

Květen 2014   - národní finále

Červen 2014   - vítěz národního finále bude reprezentovat Českou republiku v mezinárodním klání soutěže FameLab v anglickém Cheltenhamu.


Podrobnější informace ke stažení zde: