Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Výzvy pro umělce

Společnost Jindřicha Chalupeckého vyhlašuje 28. ročník soutěže o prestižní Cenu Jindřicha Chalupeckého

25.10.2016: Již druhým rokem vyhlašuje Společnost Jindřicha Chalupeckého otevřenou výzvu na přihlášky do nadcházejícího ročníku Ceny Jindřicha Chalupeckého pro výtvarné umělce do 35 let již na podzim. Přihlášky jsou otevřené od 1. září a termín uzávěrky tak připadá k 31.10. 2016.

„Loňský nový způsob přihlašování umělců do Ceny Jindřicha Chaloupeckého se velmi osvědčil a s potěšením můžeme zájemce o další ročník informovat, že u něj i nadále setrváme. Zlepšili jsme také platformu, skrze kterou umělci připravují svá portfolia pro mezinárodní porotu.. Vzhledem k tomu, že se stalo normou, aby umělci pro podzimní výstavu finalistů CJCH vytvářeli nová díla, rozhodli jsme se umožnit jim, aby k tomu měli dostatečný prostor a čas, ve kterém jim můžeme poskytnout adekvátní zázemí. Na právě probíhajícím ročníku je znát, že umělci měli více času na koncepční práci a zároveň produkci svých často velmi náročných projektů. říká ředitelka Společnosti Jindřicha Chalupeckého Karina Kottová.
 
Vyhlášení pěti finalistů 28. ročníku Ceny Jindřicha Chalupeckého proběhne v lednu 2017. Jejich společná výstava se uskuteční na podzim roku 2017 v Pražákově paláci v Moravské galerii v Brně a tradičně během listopadu téhož roku bude vyhlášen laureát.
 
Členové poroty Ceny Jindřicha Chalupeckého pro ročník 2017 zůstávají ve stejném složení jako letos. Jsou jimi ředitelka The Bronx Museum of the Arts v New Yorku Holly Block, umělec a pedagog Jiří Kovanda, teoretička umění Alexandra Kusá působící v Bratislavě, ředitel The Astrup Fearnley Museum of Modern Art v Oslu Gunnar B. Kvaran, teoretička umění a kurátorka Pavlína Morganová, výtvarný kritik, kurátor a umělecký manažer Galerie města Ostravy PLATO Marek Pokorný a kurátorka a odborná poradkyně Bottega Gallery a Scherbenko Art Centrum v Kyjevě Marina Scherbenko.
 
Laureát 28. ročníku Ceny Jindřicha Chalupeckého získá stipendijní pobyt v New Yorku ve spolupráci s Foundation for a Civil Society a Residency Unlimited, dále sto tisíc korun na realizaci nového uměleckého díla, výstavy, publikace či jiného autorského projektu, a podporu Společnosti Jindřicha Chalupeckého při zajištění dalších výstav, projektů a prezentací v ČR a zahraničí. Pro další ročník zůstává zachována Cena Českých Center, jejíž vítěz získá rezidenční pobyt v některém z evropských Českých center. O udělení této ceny rozhodují diváci během výstavy finalistů.
 
Přihlášku je nutné podat skrze online platformu www.works.io spolu s vytvořením osobního profilu a nahráním portfolia. Do Ceny Jindřicha Chalupeckého se umělci mohou přihlašovat sami, nebo být navrženi tzv. nominátory, mezi nimiž jsou kromě významných kurátorů, teoretiků umění a dalších profesionálů i všichni dosavadní laureáti Ceny Jindřicha Chalupeckého. I v tomto případě musí umělci nominaci přijmout a přihlášku sami zaslat. Odkaz k podání přihlášky a podrobné instrukce zájemci najdou na webových stránkách www.cjch.cz.
 
Cena Jindřicha Chalupeckého, jež nese jméno předního českého teoretika a kritika výtvarného umění a literatury, esejisty a filosofa, byla založena v roce 1990 z iniciativy Václava Havla, Jiřího Koláře a Theodora Pištěka. Cenou se vyslovuje uznání celoživotnímu dílu Jindřicha Chalupeckého a jeho aktivitě, kterou u nás podněcoval po roce 1969 neoficiální, avantgardní výtvarný život a zasazoval se o to, aby si české nekonformní výtvarné umění udržovalo svébytnost a nepřerušovanou kontinuitu s tradicí českého moderního umění a evropskou výtvarnou kulturou. 
 
Cena Jindřicha Chalupeckého je určena vizuálním umělcům žijícím nebo působícím na území České republiky, kteří k 31. prosinci kalendářního roku, ve kterém se uskuteční finále ceny a vyhlášení laureáta, dosáhnou věkové hranice maximálně 35 let. Státní občanství ČR není podmínkou. Cena je udělována za mimořádnou uměleckou tvorbu v oboru vizuálního umění. Je určena nastupující generaci umělců, jejichž dílo má potenciál dlouhodobě obstát v kontextu české i mezinárodní umělecké scény a ztělesňuje po obsahové a formální stránce výjimečný postoj. Cena je udělována umělcům pracujícím v libovolných médiích, respektuje také mezioborové přesahy a další aktuální tendence v současném umění.
 
 
Složení mezinárodní poroty Ceny Jindřicha Chaloupeckého 2017:
 
Holly Block, kurátorka a ředitelka The Bronx Museum of the Arts, New York, USA předsedkyně poroty
 
Jiří Kovanda, umělec, Česká republika
Alexandra Kusá, teoretička umění a ředitelka Slovenské národní galerie, Bratislava, Slovensko
Gunnar B. Kvaran, ředitel The Astrup Fearnley Museum of Modern Art, Oslo, Norsko
Pavlína Morganová, teoretička umění a kurátorka, Česká republika
Marek Pokorný, výtvarný kritik a kurátor, umělecký manažer Galerie města Ostravy PLATO, Česká republika
Marina Shcherbenko, kurátorka a odborná poradkyně v Bottega Gallery a Shcherbenko Art Centre, Kyjev, Ukrajina

 

Generální partner:
J&T Banka

 
 
 

Spolupořadatel:
Moravská galerie v Brně
 
Hlavní mediální partner:
Česká televize 
 
Partneři:
Trust for Mutual Understanding, Foundation for Civil Society, Residency Unlimited, Národní galerie v Praze, Ministerstvo kultury ČR, Magistrát hl. m. Prahy, Městská část Praha 7, Státní fond kultury ČR, Česká centra, Americká ambasáda v Praze, Centrum a nadace pro současné umění Praha, Stuchlíková & Partners, Fair Art, Dopravní podnik hlavního města Prahy/
 
Mediální partneři:
Newsweek, Český rozhlas, art + antiques, Artyčok.tv, Artmap, Artalk.cz, A2
 
KONTAKTY:
 
PR, tiskový servis:
AMI Communications, Týn 641/4, Praha 1, Šimon Slavík, e-mail: simon.slavik@amic.cz, tel.: 724 464 953
www.amic.cz/press
 
Organizátor:
Společnost Jindřicha Chalupeckého, Dukelských hrdinů 500/25a, Praha 7, 170 00, tel.: 732 464 434
www.cjch.cz