Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

1.3.2019 - 1.9.2019

BROKEN NATURE: Design a přežití lidstva – XXII. TRIENNALE 2019

Co považujeme za ‘‘přírodu’’ a ‘‘přírodní‘‘? Kdo je za přírodu zodpovědný? Které vazby jsou zpřetrhané? Jak byly zpřetrhány? A kdo je zpřetrhal? Na tyto a další otázky se pokusí odpovědět designéři XXII. Milánské Triennale, která se koná od 1. března do 1. září 2019 v Paláci umění a parku Sempione v Miláně. Koncept celé akce, rozbitá příroda, má za úkol vyjádřit měnící se vztahy mezi lidmi a přírodou. XXII. Triennale se snaží skrze design a umění propagovat kreativitu v opětovném navazování vztahů mezi lidmi a složitými systémy okolo a uvnitř nás samotných. Českou republiku na akci zastoupí jeden z nejuznávanějších současných českých umělců Krištof Kintera, který představuje projekt OUT OF POWER TOWER, jedinečnou vizi kontrastu mezi třpytivým povrchem a spáleným jádrem lidské společnosti, nebo například umělci Denisa Kera a Petr Šourek s projektem Lithopie.

 

Broken nature se zaměřuje na budoucnost, tu blízkou i tu vzdálenou, a nabízí prostor pro umělecké komunity k diskuzi o urgentních a důležitých výzvách a k připravení cesty, kterou by mohly následovat instituce. Projekty jsou nejrůznějších typů i velikostí a Triennale se skládá z tematické výstavy, kterou připravili samotní pořadatelé, a z nesčetně mezinárodních projektů. Výstavu doplní celá řada kulturních a uměleckých akcí v Miláně a dalších italských městech.

Českou Republiku na Triennale zastupují projekty OUT OF POWER TOWER a LITHOPIE.

OUT OF POWER TOWER známého umělce Krištofa Kintery je impozantní konstrukce, složená z použitých baterií, které jsou rozřezané a poslepované k sobě. Představují tak zásadní rozdíl mezi povrchovým pohodlím lidského bytí a jeho nebezpečným, toxickým jádrem. Rozměry celého díla potom přitahují pozornost k množství odpadu, který produkujeme a k nové podobě přírody, kterou vytváříme.

LITHOPIE od Denisy Kery a Petra Šourka na sedmi obrazovkách představuje utopistickou komunitu, v níž všechny aspekty každodenního života probíhají digitálně a jsou automaticky ukládány do blockchainu. Všudypřítomná 3D tiskárna ovlivňuje jazyk i hudbu a přidává další rozměr k už tak divnému chování litopanů. Projekt znázorňuje, jak technologie mění chování a myšlení lidí.

Oba projekty spojuje využití kovů, například lithia, které je uvnitř baterií, ze kterých je složená Kinterova konstrukce, a zároveň představuje kryptoměnu využívanou v Lithopii.

 Český pavilon se zrodil za spolupráce s Ministerstvem kultury České republiky, Českým centrem v Miláně a UPM - Uměleckoprůmyslovým museem v Praze. Kurátorkou českého pavilonu je Iva Knobloch (UPM).

Kurátorka Triennale : Paola Antonelli

 

 

 

Místo konání:

Viale Emilio Alemagna, 6, 20121 Milano MI

Datum:

Od: 1.3.2019
Do: 1.9.2019

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala