Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

18.5.2020 18:30 - 19:15

Kultura v karanténě: online prezentace knihy „Perlička na dně“ Bohumila Hrabala aneb Kulturní aperitivo na Katedře lingvistických a literárních studií Univerzity v Padově!

Od 18. května se můžete připojit každé pondělí od 18.30 do 19.15 k vyučujícím z Katedry lingvistiky a literárních studií Univerzity v Padově a jejich hostům. Stejně tak jako setkání v knihkupectví vám kulturní aperitivo nabídne neformální chvilku k poslechu rozhovorů o románech, poezii, jazycích, divadle. Vzhledem k tomu, že vás nemůžeme přijmout v nádherné lokalitě ve Via Elisabetta Vendramini 13 v Padově, sejdeme se pomocí platformy ZOOM a na facebooku.

 

Naše první setkání se bude konat v pondělí 18. května v 18:30. Vystoupí ředitelka Českého centra v Miláně Simona Calboli, překladatel a profesor z Univerzity v Padově Alessandro Catalano a překladatelka Laura Angeloni. To vše za účasti Andrey Pennacchiho.

Italský překlad knihy Perlička na dně jednoho z nejznámějších spisovatelů minulého století Bohumila Hrabala vydalo v rámci edice Nová Vlna nakladatelství Miraggi Edizioni v dubnu tohoto roku. Kniha, přeložená Laurou Angeloni (s úpravami a doslovem Alessandra Catalana), je k dostání od 4. dubna tohoto roku.

Perlička na dně je slavná autorova prvotina. Její protagonisté, na první pohled nijak nezajímaví, obyčejní lidé, zde vypráví své příběhy. Hovorovým jazykem se spoustou slangových výrazů zachycuje autor život z "odvrácené strany" a v lidech z takzvaného společenského dna nachází onu pověstnou "perličku na dně" a proniká tak k pravému, i když v hrubé skořápce ukrytému jádru lidí.

Bohumil Hrabal je nejpřekládanějším českým spisovatelem 20. století. Za své dílo byl několikrát oceněn, a to i v Itálii: za román Příliš hlučná samota získal italskou literární cenu Premio Elba – Raffaello Brignetti. V jeho díle je jasný prvek autobiografičnosti, protože hojně čerpal z autentických životních zkušeností, ale i z historek, které zaslechl ve své milované hospodě U Zlatého tygra, kde byl stálým hostem.

foto: Miraggi Edizioni a Hana Hamplová, Wikimedia Commons

Místo konání:
Facebook Centro Ceco Milano
Datum:

18.5.2020 18:30 - 19:15

Organizátor:


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala