Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

22.9.2019 18:00

Projekce filmu EXTASE v Miláně

V rámci projektu „Le vie del cinema" se v neděli 22. září v 18 hodin v kině Beltrade (via Nino Oxilia 10) uskuteční promítání československého filmu Extase. Před několika dny získal snímek z roku 1933 režiséra Gustava Machatého cenu za nejlepší restaurovaný film na Benátském filmovém festivalu.

 

Digitální restaurování tohoto filmu z daru Milady Kučerové a Eduarda Kučery uskutečnil Národní filmový archiv ve spolupráci s Mezinárldním filmovým festivalem Karlovy Vary ve společnosti L’Immagine Ritrovata v Bologni. 

 

Extase je mezinárodně nejpopulárnější český film předválečného období, který upoutal pozornost svými uměleckými hodnotami, zároveň však způsobil svými erotickými scénami skandál. Diváky i kritiku nejvíce vzrušovala, ale i pobuřovala delší scéna s nahou hlavní představitelkou Hedy Keislerovou (později známou v Hollywoodu jako Hedy Lamarr). Tato scéna byla jedním z prvních případů ženské nahoty ve filmu. Děj filmu vypráví příběh novomanželky Evy, která se dostane do milostného trojúhelníku mezi svého postaršího, citově chladného manžela a mladého inženýra, s nímž prožije chvíle extatické vášně. „Vlastní příběh je poměrně jednoduchý, ale dá se také říct, že Extase je dost progresivní film z hlediska ženy a jejího svobodného rozhodování,“ upozorňuje v souvislosti s nevěrou hlavní hrdinky ředitel Národního filmového archivu (NFA) Michal Bregant.

 

Le vie del cinema je projekt, který vznik za podpory společnosti AGIS lombarda, Magistrátu města Milán, regionu Lombardie, italského ministerstva kultury a deníku Corriere della Sera. Jedná se o jednu z nejoblíbenějších událostí milánskách milovníků stříbrného plátna. Během devíti dnů od 18. do 26. září bude promítnut výběr nejlepších filmů z mezinárodních filmových festivalů v Benátkách, Locarnu, Pesaru a Bergamu. Iniciativa je součástí Milano Movie Week, Milánského filmového týdne, který proběhne od 13. do 20. září 2019.

 

Foto © Asac

Místo konání:

Cinema Beltrade, via Nino Oxilia, 10 - Milano

Datum:

22.9.2019 18:00

Organizátor:


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala