Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

20.10.2012 18:30

Medvědí ostrovy - filmový a literární večer s Martinem Ryšavým o Rusku

ULM - Večer věnovaný českému pohledu na Rusko: Martin Ryšavý představí svůj nový dokumentární film Medvědí ostrovy (CZ 2010, 62 min) a román Vrač oceněný prestižní rakouskou literární cenou Bank Austria Literaris 2012. Na závěr proběhne rozhovor, který bude moderovat ředitelka Česko-německé společnosti Augsburg a Schwaben Sonja Hefele.

Martin Ryšavý (*1967 v Praze) je spisovatel, scenárista a režisér. Od roku 1995 píše scénáře a natáčí etnografické dokumentární filmy. Nezřídka se jeho povídky stávají filmovou předlohou a jeho scénáře zase literárními texty. Rusko, zejména pak Sibiř, se mu vryly pod kůži, neustále se sem vrací jak ve svých dokumentárních filmech, tak v literární podobě.

Dokumentární film Medvědí ostrovy se odehrává ve věčně zamrzlé oblasti Východosibiřského moře, domovině ledních medvědů. Skupina mužů se vydá na výpravu po nehostinné krajině a zanedlouho naráží na opuštěnou meteorologickou stanici, na které se jakoby zastavil čas. Muži vdechnou opuštěnému místu nový život, současnost se začne střetávat s minulostí. Film je portrétem krajiny, její minulosti a člověka v ní.

Martin Ryšavý byl za své romány Cesty na Sibiř (CZ 2008) a Vrač oceněn prestižní českou literární cenou Magnesia Litera. Poté, co Kristina Kallert přeložila román Vrač do němčiny, získal román také prestižní rakouskou cenu Bank Austria Literaris 2012 v kategorii próza.

Hlavní postavou románu je léčitel (rusky vrač) Dimitrij, který prošel řadou regionálních i experimentálních divadel, kde se scénické fantazie rychle měnily v životní filozofii. Na živobytí si vydělává jako dispečer moskevských komunálních služeb. Jeho „životní inscenací“ se stává očistný proud řeči, nepřetržitý tragikomický monolog o absurditě, která v Rusku trvale režíruje lidské osudy.

Další autorská čtení Martina Ryšavého:

18.10. / 19:00 - Andreasstadel, Regensburg
19.10. / 19.00 - městská knihovna Augsburg

Ve spolupráci s Ulmer Volkshochschule a česko-německým kulturním spolkem Klíč

Místo konání:
Ulmer Volkshochschule, Kornhausplatz 5, 89073 Ulm
Datum:

20.10.2012 18:30

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala