Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

1.10.2014 19:00

Česká vesnice

Pro mnohé Němce je sousední země, Česká republika, dosud skoro neznámou cizinou. Vně Prahy pro ně začíná „česká vesnice“. Ćesko-německý dokumentární film Česká vesnice ( 2012, režie: Petr Zach) hledá ono nepochopené, nepochopitelné, špatně pochopené a všelijak skloňované „cizí“ v česko-německém soužití.Po promítání, které se koná v mnichovském kině Aréna, následuje beseda s režisérem a producentkou a vypravěčkou filmu Janou Císař. Akce se koná ve spolupráci s Kulturním referentem pro české země při A. Stifter Verein.

CZ/D 2012, R: Peter Zach

Po promítání je příležitost pro rozhovor s režisérem Petrem Zachem a producentkou a vypravěčkou filmu, Janou Císař.

Pro Španěly čínská, pro Angličany řecká nebo holandská, pro Čechy španělská a pro Němce česká vesnice. Již pro Christiana Morgensterna byly „české vesnice“ předobrazem něčeho neznámého až nepochopitelného. Česko-německá koprodukce Böhmische Dörfer / Česká vesnice se velice osobním, citlivým způsobem pokouší to „neznámé“ učinit pochopitelným.

Dokument se skládá z mozaiky pamětnických rozhovorů na různých místech v Čechách, především v regionech, kde žilo německé obyvatelstvo. Příběh začíná v Mariánských Lázních, kde žije sudetoněmecká babička producentky a zároveň vypravěčky dokumentu Jany Cisar. Další z klíčových sekvencí snímku upozorňuje na režiséra Samuela Fullera, který jako americký voják osvobozoval Sokolov a zdokumentoval hrůzy v tamějším koncentračním táboře. Jiná pasáž přibližuje obec Hranice v ašském výběžku, kde za totality existovala přísně střežená „železná opona“.

Vstupné: 6 €

Pořadatel:
České centrum Mnichov, Kulturreferent für die böhmischen Länder beim Adalbert-Stifter-Verein, Arena Filmtheater

© Peter Zach 

Místo konání:

Arena Filmtheater, Hans-Sachs-Str. 7, München

Datum:

1.10.2014 19:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala