Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

13.11.2012 19:30

Markéta Pilátová ve Stuttgartu

Česká spisovatelka Markéta Pilátová představí v městské knihovně v Café LesBar svou knihu Mein Lieblingsbuch, která byla nedávno přeložena do němčiny. Předčítat ze své tvorby bude i slovenský spisovatel Ľubomír Dobrovoda.

Slovensko-české čtení, Markéta Pilátová a Ĺubomír Dobrovoda budou předčítat svou tvorbu v kavárně městské knihovny ve Sttutgartu.

Mein Lieblingsbuch: V prostředí imaginárního latinskoamerického státu se odvíjí

Markéta Pilátová ve svém druhém románu Má nejmilejší kniha čerpá i tentokrát z jihoamerické zkušenosti a v mimořádně napínavém příběhu téměř magického ražení nás ve směsi bájných motivů s až nepříjemně realistickým popisem jihoamerického prostředí – s jeho narkomafiemi a těžkou a nebezpečnou bídou bezbranných a přitom ozbrojených slumů – provede příběhem Hadího institutu a zejména jeho šéfa. Ten v ambiciózní vědecké pýše a posedlosti, která odmítá vnímat morální hranice, tvrdě a bezohledně kráčí za svými objevy, jež se mohou jiným jevit jako slepé uličky dějin, a přesto bezohledně zasahují do cizích životů. Autorka nás provede mnoha vrstvami vzdáleného světa na druhé polokouli – příběhem se vine nit nevzdělané indiánky obdařené instinkty, které se vymykají ze zkušenosti vzdělanců, i okolní realitou otloukaných obyvatel slumů. Ukáže nám také, jak překvapivě a bolestivě se mohou drápy odporné části evropské historie zatínat do nepřipravených duší. Příběhem nás provádí tatér, který v šeherezádovském motivu při tetování opájí zákazníky vyprávěním a před světem schovaný ve svém skromném příbytku účtuje se svým svědomím. Nitky osudů se rafinovaně proplétají, až nakonec složí pestrý, magický a mimořádně poutavý koberec snů a skutečnosti.

Markéta Pilátová se narodila v roce 1973 Praze. Po studiu romanistiky a historie se věnovala překladatelství a žurnalistice. Pracuje v kulturním oddělení pražského Instituto Cervantes. Její první román wurde 1973 Žluté oči vedou domů sklidil velký ohlas u české kritiky.

Ĺubomír Dobrovoda vydal mimojiné knihy   „Ja, malkáč“ (Ich, der Kleine) a „Ja, vel'káč“ (Ich, der Große). Dobrovoda píše svou prózu z pohledu malého dítěte, nekomplikovaně avšak velmi citlivě.

Vstupné: EUR 5,- | Snížené vstupné EUR 3,-

Organizátor: Stadtbibliothek Stuttgart

Akce proběhne za spolupráce honorárního konzulátu slovenské literatury, LIC Bratislava, Ministerstva kultury ČR a Českého centra Mnichov

Místo konání:
Café LesBar, Stadtbibliothek, Mailänder Platz 1, 70173 Stuttgart
Datum:

13.11.2012 19:30

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala