Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

17.11.2019 14:30

Jaroslav Rudiš na knižním festivalu BookCity Milano

Od 13. do 17. listopadu proběhne na hradě Sforzesco tradiční milánský knižní festival BookCity Milano. Připraven je bohatý doprovodný program v podobě přednášek. Na jedné z nich vystoupí i český spisovatel Jaroslav Rudiš, který zde veřejnosti představí své knižní publikace „Konec punku v Helsinkách“ a „Grandhotel“. Prezentace se uskuteční v neděli 17. listopadu ve 14.30 hodin v Sala della Balla.

 

Jaroslav Rudiš (1972) je známý český prozaik, dramaturg, scénograf a také frontman alternativní kapely Kafka Band. Držitel ceny Jiřího Ortena, Ceny Alfréda Radoka, Ceny Českého rozhlasu a Magnesie Litery. V roce 2002 se proslavil vydáním své prvotní knihy „Nebe nad Berlínem“ (Labyrint). Tento úspěšný román byl přeložen do několika jazyků a dočkal se i divadelní a filmové adaptace. Filmově byly zpracovány také tituly „Alois Nebel“ (Labyrint, 2006), „Grandhotel“ (Labyrint, 2013) a v tomto roce i „Národní třída“ (Labyrint, 2013), ve které si hlavní roli zahrál herec Hynek Čermák. Dílo Jaroslava Rudiše se vyznačuje volným stylem vyprávění s undergroundovým nádechem. Narodil se v Turnově a nyní střídavě žije v Německu a v České republice.

Italští čtenáři se letos na podzim dočkali překladu knihy „Grandhotel“ (Miraggi, 2019), kterou letos autor představí v rámci osmého ročníku festivalu BookCity Milano. Kniha vyšla v edici „Nová Vlna“ italského nakladatelství Miraggi. Tato edice se zaměřuje na českou literaturu tzv. nové vlny z období pražského jara roku 1968. Ústřední postavou knihy „Grandhotel“ je třicetiletý samotář Fleischman žijící „mezi mraky“ na Ještědu, kde hledá útěk ze svého ponurého života. Do jeho plánu ovšem vstoupí servírka Ilja, která se z ničeho nic objeví na hotelové recepci.

Jaroslav Rudiš bude na přednášce prezentovat také knihu z roku 2010 s názvem „Konec punku v Helsinkách“ (Labyrint, 2010). Hlavním hrdinou románu je opět muž ve středním věku pracující v baru jménem Helsinky, kde vzpomíná na svoji první lásku punkerku Nancy pojmenované podle přítelkyně Sida Vicia ze Sex Pistols.

Jaroslav Rudiš bude svou tvorbu prezentovat též v Benátkách na Univerzitě Ca‘Foscari (15.11.) a v boloňské knihovně Trame (16.11.).

 

Místo konání:

Castello Sforzesco, Piazza Castello, Milano

Datum:

17.11.2019 14:30

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala