Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

26.11.2020 18:00

Kultura v karanténě: online prezentace knihy „Teorie podivnosti“ s autorkou Pavlou Horákovou

Máme to potěšení Vám oznámit, že naším druhým hostem podzimní „Kultury v karanténě“ bude česká spisovatelka a překladatelka Pavla Horáková. Online setkání proběhne ve čtvrtek 26. 11. 2020 v 18:00 na facebookové stránce Českého centra.

Rozhovorem bude provázet ředitelka Českého Centra Simona Calboli, autorka knihy, Pavla Horáková, překladatel a profesor z Univerzity v Padově Alessandro Catalano, který bude tlumočit z češtiny do italštiny. Přítomen bude také Alessandro De Vito, ředitel nakladatelství Miraggi Edizioni.

Kdo je Pavla Horáková?

Pavla Horáková (*1974 v Plzni) je česká spisovatelka, novinářka, rozhlasová redaktorka a překladatelka anglických a srbských literárních děl, která studovala obor tlumočnictví a překladatelství na Karlově univerzitě v Praze. Je nutné podotknout, že jako překladatelka je držitelkou nespočtu překladatelských ocenění. Jako autorka románu „Teorie podivnosti" byla v roce 2019 nominovaná na prestižní literární soutěž „Magnesia Litera" za prózu, ve které také zvítězila. Román se letos v září objevil v italských knihkupectvích. V Itálii byla kniha vydána nakladatelstvím Miraggi Edizioni a přeložena překladatelkou Laurou Angeloni.

Dále v její známé spisovatelské tvorbě najdeme trilogii detektivních příběhů pro mládež o partě kamarádů, kteří si říkají Hrobaříci". Rovněž společně s Jiřím Kamenem je spoluautorkou výpravné publikace Přišel befel od císaře pána" a „Zum Befehl, pane lajtnant"které pomocí sesbíraných autentických textů líčí život vojáku bojujících na frontě v průběhu první světové války.

O čem román Teorie podivnosti" vypráví ? Je opravdu podivný?

Vypravěčka Ada Sabová, mladá vědkyně z Ústavu mezioborových studií člověka“, je v mnohém typickou (nikoli však stereotypní) moderní intelektuálkou, která se pokouší vybalancovat osobní život a kariéru. V obojím už má za sebou leccos, a tak není prosta jistého cynismu, či spíše poučeného, sarkastického vnímání světa, lidí kolem sebe i sebe samé. Na pozadí pátrání po zmizelém synovi své kolegyně zaznamenává kolem sebe zdánlivé nahodilosti, za nimiž však tuší zákonitost a provázanost.

Pro všechny tyto jevy hledá zastřešující definici, svou teorii podivnosti“, a zjišťuje, že nekonečnou spletitost světa pouhým rozumem neuchopí. A zatímco společnost kolem ní čím dál více lpí na vyprázdněných pravidlech, Ada její struktury jednu po druhé opouští a vydává se vstříc svobodě.

 

Zdroj: Nakladatelství ARGO

Foto: www.heroine.cz

 

Místo konání:
Facebook Centro Ceco Milano
Datum:

26.11.2020 18:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala