Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

18.4.2018 - 18.5.2018

12 světů – Současní čeští ilustrátoři knih pro děti

České centrum organizuje v období od 18. dubna do 18. května výstavu v Temešváru. Expozice má název 12 světů a obrazy budou k vidění v prostoru knihkupectví Cărturești, v rámci Cafékoltour - týden kávy 2018. Výstava 12 světů představuje 12 současných českých autorů ilustrací pro děti. Výběr byl veden s důrazem na výrazná specifika autorů a jejich přesahy k dalším technikám a médiím - od klasické kresby nebo malby třeba k textilnímu výtvarnictví nebo komiksu. Jedná se o tvůrce mladší a střední generace, kteří mají za sebou řadu úspěšných knižních realizací i dalších uměleckých projektů. Vernisáž výstavy se uskuteční ve středu 18. dubna od 19:00 hodin. Zastoupení autoři: David Böhm / Pavel Čech / Dan Černý / Lucie Dvořáková / Renáta Fučíková / Vendula Chalánková / Lucie Lomová / Galina Miklínová / Petr Nikl / Jaromír Plachý / Vhrsti.

 

Výstavní projekt 12 světů navazuje na úspěšnou putovní výstavu 11 světů, která měla premiéru v Muzeu hlavního města Prahy v listopadu 2012. Tedy před více než pěti lety. Časový odstup byl důvodem k obsahové aktualizaci celého projektu.

Lucie Dvořáková - Jezevec Chrujda točí film


            Výstava představuje práci dvanácti současných českých ilustrátorů a komiksářů mladší a střední generace, kteří se ve svém díle zaměřují na děti a mládež. Patří mezi hvězdy svého oboru a slaví úspěch u kritiky a čtenářů čím dál častěji i v zahraničí. Například Galina Miklínová s Lichožrouty ve filmu, Lucie Lomová s komiksovými alby Anča & Pepík nebo Divoši, Petr Nikl se svými všetečnými tvůrčími aktivitami, kde propojuje slovo s obrazem, akcí, zvukem.

Renáta Fučíková - Praha v srdci


            Současná česká knižní ilustrace a komiksová tvorba je v zenitu. Jestliže včera byla v kategorii děti a mládež skloňována jména Zdeněk Miler, Květa Pacovská, Miroslav Šašek, Jiří Trnka, Štěpán Zavřel nebo Helena Zmatlíková, dnes se jim svými výkony směle rovná dvanáctka zastoupených. Každý z nich má jedinečný rukopis, každý vytváří svůj vlastní svět. A kolik světů znáš, tolikrát jsi člověkem.

Vendula Chalánková - Dnes dítěLenka Jasanská - Himalájské pohádkyLucie Lomová - Anča a PepíkGalina Miklínová - Lichožrouti


            Autorem výstavy je literární a výtvarný kritik Radim Kopáč (1976), autor řady publikací z dějin literatury a kultury, například Praha erotická (2017), Ve sladké tísni klína. Erotika v české literatuře od počátků po dnešek (2016), Nevěstince a nevěstky. Obrázky z erotického života Pražanů (2013).

 

Místo konání:
Str. Mercy, nr. 7 300085 Temešvár
Datum:

Od: 18.4.2018
Do: 18.5.2018

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala