Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

19.1.2018

Markéta Pilátová představí v Miláně svou knihu „Žluté oči vedou domů“

Srdečně Vás zveme na prezentaci knihy Markéty Pilátové "Žluté oči vedou domů" , kterou v Itálii v lednu tohoto roku vydalo nakladatelství Atmosphere libri. Prezentace románu se uskuteční v pátek 19. ledna 2018 od 18.30 v Českém centru, Via G. B. Morgagni 20 Milano (MM1 Lima). Literárního setkání se zúčastní také překladatelka knihy, Laura Angeloni, která během prezentace povede otevřený dialog s autorkou o jejím díle a psaní knihy. Následovat bude pak autogramiáda. Iniciativa je součástí cyklu setkání, který připravilo České centrum v Miláně pod názvem „Ženy v Současné České Literatuře“, v rámci kterého v první polovině roku 2018 představí významné současné autorky: Markétu Pilátovou, Kateřinu Tučkovou, Biancu Bellovou a Radku Denemarkovou.

 

Markéta Pilátová

Narodila se 1. 2. 1973 v Kroměříži. Studovala latinu a později románské jazyky a historii na Univerzitě Palackého v Olomouci.  Na univerzitě zůstala jako odborná asistentka a výměna učitelů ji dovedla do španělské Granady, kde působila 2 roky. Další 2 roky strávila jako učitelka krajanů v Brazílii. Po návratu rok vedla zahraniční rubriku časopisu Respekt.  V roce 2007 odjela učit krajany do Buenos Aires, kde žije dodnes. Vyšly jí knihy Žluté oči vedou domů (2007, nominována na cenu Magnesia Litera), dětská Víla Vivivíla a stíny zvířat (2009) a poslední Moje nejmilejší kniha (2009, nominována na Magnesia Litera). Mimo to je autorkou překladu knihy Věřící od mexické spisovatelky Normy Lazo. 
Je vdaná, manžel Jiří Sobota vede zahraniční rubriku týdeníku Respekt a žije s ní v Buenos Aires. Ve volném čase ráda chodí po horách, lyžuje, skládá origami a tancuje.

Anotace knihy:

Čtyři hrdinky románu Markéty Pilátové jsou v situaci, kdy znovu začínají – v Praze a v Brazílii. Pokoušejí se dobrat toho, jak moc si historie zahrála s jejich životy a láskou. Ta může mít podobu dopisů tajně putujících přes oceán, stejně jako kovbojského dobrodružství v džungli. Kniha vypráví o pocitech emigrantů, kteří se vracejí na místa, odkud odešli, o zmatení jejich dětí a o hojivé síle nalezeného přátelství. Hrdinky románu žijí v divočině velkoměsta, chovají býky na pastvinách ohraničených džunglí a své kořeny se snaží najít v Čechách. Rekonstruují tak útěky svých předků i své vlastní. Kniha zkoumá, nakolik je v dnešním světě, kde se tak snadno těká ze země do země, důležité mít domov a někoho, kdo dokáže člověku naslouchat.

 

Místo konání:

Via G.B. Morgagni 20
20129 Miláno
Itálie

Datum:

19.1.2018

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala