Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

3.12.2014 19:00

Bohumil Hrabal „Takže se stalo, že…“

U příležitosti 100. výročí od narození velikána české literatury Bohumila Hrabala byl natočen snímek „Takže se stalo, že…“ Téměř sedmdesátiminutový, částečně hraný dokument představí některé pasáže z Hrabalova života a rozhovory s jeho přáteli, ale i nová fakta a fotografie. Režisér Oliver Malina Morgenstern bude na promítání přítomen.

Bohumil Hrabal (1914 – 1997) je jedním z nejvýznamnějších českých autorů 20. století a jeho díla byla přeložena do 30 jazyků. Známý „pábitel“ napsal díla jako Ostře sledované vlaky, Něžný barbar, Příliš hlučná samota, Postřižiny, Taneční hodiny pro starší a pokročilé, Obsluhoval jsem anglického krále, ad. Velká část jeho próz byla zfilmovaná; jako poslední Obsluhoval jsem anglického krále v režii Jiřího Menzela.  Jeho motiv „pábení“, volného plynoucího vyprávění prokládaného filozofickými úvahami, je v literatuře ojedinělý.

Jeho život byl plný paradoxů. Ač vystudoval práva, v oboru nepracoval, vystřídal totiž řadu různých jiných zaměstnání: byl dělníkem, baličem starého papíru, výpravčím… Jeho profese byly také velkou inspirací pro jeho dílo, jako příklad můžeme uvést prózu Příliš hlučná samota, kde autor čerpá ze své zkušenosti baliče starého papíru a která je vyvrcholením jeho celoživotní literární tvorby. Hrabal miloval pivo a vysedávání po hospodách, zdejší rozhovory tvořily důležité motivy jeho knih. Jeho nejoblíbenějším výčepem byla známá hospoda U Zlatého tygra v Praze. Tak osobité, jako jeho dílo i život, byl i způsob tvorby: psal své texty na stroji a následně ty papíry rozstříhal a znovu slepil.

Film nese název Hrabalova oblíbeného slovního obratu, jenž se vyskytuje v mnoha jeho prózách. Ve filmu vystoupí kromě Jiřího Menzela i další lidé, kteří mohli poznat Bohumila Hrabala osobně: výčepní pivnice U Zlatého tygra Karel Hulata, akademický malíř Václav Špale nebo filozof a Hrabalův soused z Libně, profesor Josef Zumr.

CZ/2014/ v originálním znění s anglickými  titulky

Režie: Oliver Malina Morgenstern

Scénář: Martin Suja, Oliver Malina Morgenstern

Hrají: J. Menzel, O. Kaiser, J. Němec, P. Koliha, T. Vymazal, E. Bondy, J. J. Kopecký, A. Dvořák, T. Vodochodská, V. Stasiowská

Trailer k filmu:

:

 

Pořadatelé: Arena Filmtheater, České centrum Mnichov, Adalbert-Stifter-Verein

Místo konání:

Arena Filmtheater, Hans-Sachs-Str. 7, München

Datum:

3.12.2014 19:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala