Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

1.12.2020 - 31.5.2021

Venice Design Biennial Residency

Touto cestou bychom Vás rádi informovali, že České centrum v Miláně bude participovat na novém rezidenčním programu „Venice Design Biennial Residency“. Dále je nám ctí Vám oznámit, že prvním vítězem „VDB Residency“ je talentovaný český umělec Tadeáš Podracký.

O jaký projekt se jedná?

Rezidenční program slouží jako jedinečná příležitost, přivést inovativní designéry do dialogu s městem a tradicí benátských tvůrců. Prostřednictvím této iniciativy má designér příležitost komunikovat s renomovanými místními a tradičními řemeslníky. V rámci tohoto programu s nimi vypracuje nový originální projekt. Cílem projektu je přinést nový závan talentovaných umělců na benátskou designovou scénu a přivést novou uměleckou inspiraci do města.

Vítězem prvního ročníku programu se stal objektový a prostorový designér Tadeáš Podracký, začínající talent z Prahy. Do projektu jsou zapojeni místní řemeslníci: výrobci zrcadel Ongaro e Fuga - Specchi Murano a také jeden z posledních evropských zlatotepců Mario Berta Battiloro, který díky speciální technice, vytváří ze zlatých cihel ultratenké pláty. Tyto zlaté pláty pokrývají jedny z nejslavnějších soch, jako je například socha Madonny na vrcholu dómu v Miláně. Tvorba děl byla zahájena v listopadu 2020. Výsledek spolupráce bude představen v květnu 2021 během nadcházejícího ročníku „Venice Design Biennial“.

Kdo je Tadeáš Podracký?

Je český designér, absolvent nejen Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze, ale také prestižní Design Academy v Eindhovenu. Díky akademickému vzdělání ve výtvarném umění, dokáže tvořit své objekty a instalace s vysokou kvalitou. Zabývá se nejen produktovým designem, ale také interiérovými objekty, velkoformátovými konceptuálními instalacemi a prostorem jako takovým. Jeho díla byla vystavována na celosvětových veletrzích a v institucích, jako jsou: Chamber Gallery New York, Design Miami Basel, FOG San Francisco, Maison et Objet Paris, Mint Gallery London, Mudac Museum Lausanne, Designblok Prague, Salone del Mobile Milano, London Design Festival. Je také držitelem několika mezinárodních ocenění, včetně „Czech Grand Design Awards“ v kategorii objev roku (2014) a „AD Design Award Germany" „Vintage Reloaded" (2015). 

Zde můžete zhlédnout krátké představení Tadeáše Podrackého.

 

Foto 1: Portrait of Tadeas Podracky,featuring Bamboo sofa (bamboo, foam, dimensions 120cm x 80cm x 80cm), 2015. © artist archive

 

 

 

 

 

 

 

 Foto 2: The Metamorphosis series; collection of objects and video performances, 2020, © Tomas Brabec

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Foto 3: Elementaria Vase (glass, brass, marble, wood; h100x55cm), 2017, © Tomas Brabec

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zdroj: www.venicedesignbiennial.org

 

 

 

Místo konání:
Venezia
Datum:

Od: 1.12.2020
Do: 31.5.2021

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala