Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

30.5.2009 0:00 - 0:00

13. Piknik Naukowy/Vědecký piknik

Rok 2009 byl vyhlášen OSN rokem Mezinárodním rokem astronomie. Proto také letošní, již 13. ročník Pikniku bude organizován pod heslem „Věda mezi hvězdami“ a Česká republika zde bude vystupovat ve formě zvláštního hosta. Tato akce popularizující vědu se odehrává ve Varšavě od roku 1997 a každoročně láká davy návštěvníků, kteří se chtějí seznámit s nejnovějšími vědeckými úspěchy a odbornými metodami. Pikniku se pravidelně účastní přibližně 200 institucí z Polska a ze zahraničí. Jejich představitelé odkrývají pozadí své práce, představují vědu způsobem srozumitelným pro veřejnost v různých věkových kategoriích, využívají experimenty, pokusy a často také interaktivní exponáty. Více informací zde

Víte proč most nespadne a unese velkou zátěž? Zkoušeli jste někdy rozmáčknout vejce tlakem na jeho špičky? Tato neobyčejná pevnost vaječné skořápky je způsobena jejím vypouklým tvarem a lze ji vysvětlit stejně jako pevnost všech oblouků a kleneb. Ve stánku Techmania science center z Plzně si budete moc vyzkoušet postavit most z papírových krabic, můžete si zkusit zahrát na různě dlouhé trubičky nebo se seznámít  s chladním obrazcem.

 

 

 

Ve druhém stánku Vám zástupci Národního technického muzea z Prahy pomohou sestavit stavebnicový model Stonehenge, budete si moci  vyzkoušet funkční model pražského orloje, či složit jednoduchý hvězdářský dalekohled. Seznámíme Vás  s možnostmi využití slunečního záření a předvedeme ukázky např. Sterlingova motoru, sluneční baterie, jednoduchého solárního vařiče. Za příznivých podmínek budeme dalekohledem pozorovat slunce. Vše obohatí výklad lektorů.

 

 

Tato kulturní akce získala právo nést logo oficiální doprovodné kulturní akce českého předsednictví v Radě EU.

 

Místo konání:

Al. Róż 16
00-556 Varšava
Polsko

Datum:

30.5.2009 0:00 - 0:00

Organizátor:

Polskie Radio, Centrum Nauki Kopernik, České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala