Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

15.9.2020 - 16.12.2020

Výstava Josefa Koudelky v Knihovně Fr. Mitterranda

Knihovna Françoise Mitterranda vzdává hold Josefu Koudelkovi, fotografovi českého původu, členu agentury Magnum a jednomu z posledních mistrů moderní fotografie, který vytvořil monumentální dílo. Henri Cartier-Bresson jej nazýval svým "bratrem" a prohlásil o něm, že má "oko malíře".

 

Za více než třicet let Josef Koudelka prošel na dvě stě archeologických nalezišť podél Středozemního moře a vytvořil stovky panoramatických černobílých fotografií. V Národní knihovně Fr. Mitterranda BnF bude vystaven soubor 110 vybraných fotografií s názvem Ruiny. Tyto fotografie odhalují krásu a sílu vizuálního jazyka jednoho z posledních mistrů moderní fotografie, jehož Henri Cartier-Bresson považoval za svého „bratra“ a prohlásil o něm, že má „oko malíře“.


O výstavě

Projekt „Ruiny“ nemá v historii fotografie obdoby.  Tato série je výsledkem mnohaleté práce Josefa Koudelky, který procestoval 19 zemí a emblematická místa řecké a latinské kultury, kolébek naší civilizace. 110 velkoformátových černobílých panoramatických fotografií, které budou vystaveny vůbec poprvé, zachycují památky ve Francii, Sýrii, Maroku, Řecku, Turecku nebo na Sicílii, a odhalují Koudelkův pohled na chaotickou krásu ruin, pozůstatků památek transformovaných časem, přírodou, rukou člověka a katastrofami Historie.

Panoramatické fotografie se postupem času staly rukopisem Josefa Koudelky, který jejich pomocí dodává ruinám nový obraz. Tyto fragmentární a rozechvělé obrazy zachycené střídavě z nadhledu, z podhledu, z dálky, v detailu nebo ve hře stínů, vedou diváka k místům, která byla mnohokrát reprodukována, ale vyvrací dojem déjà-vu bezprecedentním pohledem fotografa.

Koudelka si nepřeje zvěčňovat starodávné ruiny a zmrazovat je v romantické vizi, ale naopak se vracet znovu a znovu na stejná místa, aby zaznamenal vývoj spojený s ničivým plynutím času, lidí a přírody, která znovu získává svá práva.

Tyto krajiny jsou ódou ke zříceninám Mare Nostrum a vyzývají nás k potřebě chránit dědictví této civilizace. Některé stopy, které fotografoval Josef Koudelka, dnes již neexistují, jako například v syrské Palmyře. To, co ho pohání, je hledání krásy, která stejně jako u starých ruin přetrvává.

Výstava je doprovázena téměř 170 zvětšeninami ze stejné série, mimořádným darem fotografa oddělení grafiky a fotografie BnF.

Více o výstavě na stránkách BnF

 

Doprovodný program k výstavě

 

  • Konference Fotografovat ruiny, včera a dnes

26. září, 14h30 - 16h30

Podrobnosti

  • Projekce filmů Petra a Koudelka Shooting Holy Land

13. října, 12h30 - 14h

Podrobnosti

  • Setkání s Josefem Koudelkou

1. prosince, 18h30 - 20h

Podrobnosti

Pro aktualizované informace konzultujte stránky BnF

 

Fotografie: Josef Koudelka, Magnum Photos

Místo konání:

Bibliothèque François Mitterrand – Galerie 2, Quai François Mauriac, 75706 Paris

Datum:

Od: 15.9.2020
Do: 16.12.2020

Organizátor:


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala