Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

3.12.2020 18:00

! Živý přenos ! ECHO TSCHECHIEN 2020 – Markéta Pilátová: S Baťou v džungli

Kdo? Baťa! Kde? V džungli! Kdy? 3. prosince představí spisovatelka Markéta Pilátová v rozhovoru s Mártonem Méhesem svou knihu o životě v exilu rodiny Baťových v Brazílii. Autorské čtení mělo původně proběhnout během knižního veletrhu Buch Wien 20, který byl kvůli pandemii zrušen. V náhradním termínu ho uskutečníme živě na našem Facebooku. Ve spolupráci s asociací Dunabe Cultural Cluster, Moravskou zemskou knihovnou a projektem Echo Tschechien 2020.

AKCE PROBĚHNE ŽIVĚ  3. 12. OD 18:00 HODIN NA FACEBOOKU ČESKÉHO CENTRA VÍDNĚ.

Markéta Pilátová je spisovatelka, novinářka a překladatelka ze španělštiny. Píše romány, knihy pro děti a mládež i poezii. Vystudovala latinu, romanistiku a historii na Univerzitě Palackého v Olomouci, později tam působila jako výzkumná asistentka. Nějakou dobu vedla zahraniční redakční oddělení časopisu Respekt a poté odjela na několik let do Argentiny a Brazílie, kde působila jako česká redaktorka. Již ve svém debutovém románu Žluté oči vedou domů (2007) našla autorka svůj typický narativní styl, ve kterém propojuje osudy českých protagonistů s osudy jihoamerických hrdinů a nahlíží na život ve své domovině očima cizinců. Román byl nominován na cenu Magnesia Litera a Cenu Josefa Škvoreckého a byl přeložen do sedmi evropských jazyků. Ve svém zatím posledním románu vypráví dobrodružný životní příběh Jana Antonína Bati, nevlastního bratra legendárního českého ševce Tomáše Bati.

V knize s Baťou v džungli se dozvíte o příběhu českého ševce Jana Antonína Bati, který uprchl před nacisty, byl hanoben komunisty, a jenž se pokusil žít podle svých podnikatelských ideálů v Brazílii, kde budoval továrny uprostřed džungle. Autorka se vydává po stopách Bati a jeho rodiny a vypráví o boji se vzpurnou tropickou přírodou, o pionýrském duchu, a vytváření něčeho nového, ale také o touze po Evropě a o hledání historické spravedlnosti.

Pro německy mluvící čtenáře knihu přeložila Sophia Marzolff. Dílo bylo vydáno v roce 2020 nakladatelstvím Wieser Verlag. Sophia Marzolff je překladatelkou z češtiny, francouzštiny a italštiny. Pracuje také jako lektorka. Vystudovala romanistiku a slavistiku. Kromě S Baťou v džungli přeložila Marzolff také další knihu Pilátové – Hrdina od Madridu.

 

 

 

Foto: David Konečný

Místo konání:

https://www.facebook.com/TschechischesZentrumWien

Datum:

3.12.2020 18:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala