Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

15.11.2014 12:30

Setkání se spisovateli a disidenty: 25 let od pádu berlínské zdi a komunismu

České centrum v rámci Bookcity Milano připravilo setkání se spisovateli, novináři a významnými osobnostmi z disentu z ČR, Polska a Rumunska u příležitosti 25. výročí pádu berlínské zdi a komunistického režimu ve střední a východní Evropě. Pozvání na tuto událost přijali polská publicistka Barbara Torunczyk, rumunský spisovatel Bujor Nedelcovici a český editor a literární historik Martin Machovec. Moderování konference se ujme italský historik Francesco M. Cataluccio a novinářka Maria Serena Natale. Konference se uskuteční v sobotu 15. listopadu od 12.30 hodin v Sále Viscontea milánského paláce Sforzesco.

Kolaps komunistických režimů v zemích střední a východní Evropy, následný konec světové bipolarity a postupné sjednocování starého kontinentu - to vše jsou důsledky vyvolané pádem Berlínské zdi dne 9. listopadu 1989. Této historické události předcházel demokratizační proces započatý v Polsku a Maďarsku a který byl následován Sametovou revolucí 17. listopadu v Praze. Po boku známých osobností jako byl například Lech Wałęsa nebo Václav Havel, zde působili stovky osobností, které různými způsoby aktivně přispěli ke změně režimu a k proměně Evropy.  Setkání s disidenty z České republiky, Polska a Rumunska umožní italskému publiku přiblížit a pochopit aspekty demokratizačního procesu z konce 80. let, který zapříčinil porážku totalitních režimů, vítězství svobody a natrvalo tak změnil tvář Evropy.

Konference organizovaná Český centrem Milano, se koná ve spolupráci s Generálním konzulátem Polské republiky v Miláně, Rumunským kulturním institutem v Benátkách, literárním festivalem Bookcity Milano a Nadací Corriere della Sera. 

 

Místo konání:

Castello Sforzesco, Milano

Datum:

15.11.2014 12:30

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala