Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

28.5.2012 20:00

Druhá projekce filmu “Démanty noci” v Madridu

České centrum zve na druhou projekci filmu “Démanty noci”, příběhu dvou židovských chlapců, kteří utečou z trasportu do koncentračního tábora. Režisér Jan Němec film natočil v roce 1964 podle stejnojmenné knihy Arnošta Lustiga. “Démanty noci” se budou promítat v rámci Festivalu 9 bran dne 28. května od 20:00 hodin v Centro Sefarad-Israel. Spoluorganizátoři: Centro Sefarad-Israel Madrid, Comunidad Judía Madrid, Fundación Chamartín a Festival 9 bran.

Démanty noci (1964)

Obraz útěku dvou českých mladíků z transportu smrti je dynamizovaný a významově prohlubovaný vkomponováním asociativních retrospektiv zážitků a představ jednoho z nich. V opakovaných projekcích jeho snů, obav a tužeb vše lidské pomalu ustupuje živočišnému, úměrně s rostoucím tlakem ohrožení. Naturalisticky živě zhmotněná situace utečenců - jejich hlad, únava, úzkost, nutkání sebezáchovného pudu - to vše naznačuje pokus o záchranu za jakoukoliv cenu. Dvojice se stává štvanou zvěří, jíž loví senilní starci sudetské vesnice, zobrazující vládu bezmocných. Film ztvárňuje proud vědomí, transponují vnitřní vidění do strohé a originálně sevřené podoby, odkrývající hloubku úzkosti, šílené opuštěnosti, poníženého člověčenství, nemožnosti s někým se dorozumět a trápení se člověka jako odcizeného elementu v nepřátelském světě. Leitmotivem je touha po bezpečí, prezentovaná jako touha po domově. Němcův celovečerní debut patří k absolutní špičce české kinematografie. Zároveň navazuje na jeho krátký absolventský film Sousto, a to především zásluhou kamery, obdivuhodně se pohybující a kreslící smutek a bezútěšnost lesa... (oficiální text distributora)

Arnošt Lustig (1926 – 2011) byl český spisovatel, autor novel, povídek, divadelních her a scénářů. Ve svých dílech se zabývá především tématem holocaustu.

Mezi jeho nejznámější příběhy patří Modlitba pro Kateřinu Horowitzovou, Dita Saxová nebo Démanty noci.

 

Festival 9 bran je festivalem česko-německo-židovské kultury, který se poprvé konal v roce 2000. Festival má letní a zimní část, a část festivalu se koná vždy v jedné cizí zemi. Tento rok Festival 9 bran vzdává čest nedávno zesnulému Arnoštu Lustigovi a poprvé vycestoval do Španělska. Zde se představí širokou škálou akcí, např. prezentací překladu knihy „Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou“, výstavou fotografií „Žít je Lustig“, koncerty hudebních skupin MAKOM a MENORAH, projekcemi dokumentárních filmů „Zapomenuté transporty“, projekcí filmu „Démanty noci“ aj. Cílem festivalu je připomenout prvky česko-německo-židovské kultury, které byly téměř zničeny během 2. světové války.

http://www.9bran.cz/

 

Místo konání:

Centro Sefarad-Israel, C/ Mayor 69. Madrid

Datum:

28.5.2012 20:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala