Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

30.5.2020 18:00 - 23:00

Noc literatury 2020 - online !

Osmý ročník Noci literatury se odehraje 30. května 2020, v netradičním online formátu. České centrum představí francouzskému publiku Marka Šindelku a jeho knihu Únava materiálu.

 

Osmý ročník Noci literatury se odehraje v netradičním online formátu. I přes výjimečnou situaci s Vámi chceme zůstat ve spojení skrze literaturu a zprostředkovat Vám setkání s autory a překladateli přímo u Vás doma. 

 

Jak to bude probíhat? 

V sobotu 30. května Vás srdečně zveme k objevení 14 zahraničních autorů ve francouzštině nebo ve francouzském překladu skrze krátká videa zveřejněná od 18 do 23 hodin. 

Od 18 hodin bude každých 20 minut zveřejněno jedno video na stránkách sdružení zahraničních kulurních institutů v Paříži FICEP.

Princip zůstává stejný, 10–15 minut četby hercem, autorem nebo překladatelem, krátká pasáž v originálním jazyce a 5 minut na zodpovězení Vašich otázek.

Přidejte se k nám a objevujte s námi svět literatury u Vás doma! 


 

 

 

Program: objevte 14 zahraničních autorů !

Podrobný program celé Noci literatury naleznete na stránkách sdružení zahraničních kulurních institutů v Paříži FICEP.

 

České centrum představuje Marka Šindelku

 Českou literaturu bude reprezentovat Marek Šindelka knihou Únava materiálu. 

 

Marek Šindelka - Životopis 

Marek Šindelka, narozený v roce 1984, je držitelem Ceny Jiřího Ortena (2006) za svoji básnickou prvotinu Strychnin a jiné básně (Paseka, 2005) a dvojnásobným laureátem ceny Magnesia Litera. Poprvé ji získal v roce 2012 za soubor povídek Zůstaňte s námi a podruhé za prezentovanou Únavu materiálu (2017). Je mimo jiné autorem prózy Chyba (2008) a prozaické sbírky Mapa Anny (2014). Šindelku kritici oceňují pro jeho jazykovou a stylovou vytříbenost a poetičnost. 

 

Únava materiálu - Shrnutí

Hrdinou románu je bezejmenný dospívající chlapec. Ocitá se v cizí zemi uprostřed Evropy, která v jeho očích vypadá jen jako systém plotů, dálničních nadjezdů, železničních koridorů a logistických skladišť. Neznámé území, které se vůči němu staví zcela odtažitě a nepřátelsky. Putuje chladným zimním světem, skutečný život je mu zapovězen, pohybuje se jako stín na periferii krajiny i společnosti. Pokouší se dostat do města na severu, kam mířil se svým starším bratrem Aamirem. Během cesty se vinou převaděčů rozdělili, kluk zůstal sám a ze všech sil se snaží nalézt k bratrovi – poslednímu blízkému člověku – cestu. Svět, v nějž dříve doufal, vidí už jen jako nekonečný koloběh výroby, ve kterém člověk a lidství nemá místo: produkce automobilů, produkce masa v jatečních továrnách, strojová produkce zábavy a informací, instantní vytváření obrazu světa, produkce strachu. Román přímo vychází ze současné uprchlické „krize“, zachycuje ale univerzální situaci odcizení, ztráty domova, vykořenění. Na současnou Evropu a její hodnoty pohlíží zvenčí. V rolích protagonistů záměrně stojí „cizinci“, lidé nižší kategorie, uměle vytvoření nepřátelé, do nichž je promítán iracionální strach západu. Bytosti, které je potřeba podrobit totální kontrole nebo eliminovat. Román sleduje redukci člověka na problém, na pracovní sílu, na materiál.

 

Překlad do francouzštiny: Christine Laferrière

Rok: 2021

Nakladatelství: Éditions des Syrtes

 


 

Místo konání:

Online

Datum:

30.5.2020 18:00 - 23:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce

dní předem