Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

31.5.2020 18:30 - 19:30

Online setkání se spisovatelem Markem Šindelkou

Den po Noci literatury Vás zveme na neformální setkání se spisovatelem Markem Šindelkou, který bude zastupovat českou literaturu v tomto netradičním virtuálním ročníku.

 

Den po Noci literatury, která proběhne v sobotu 30. května - a o které se dozvíte všechny podrobnosti zde - Vás zveme na online setkání se spisovatelem Markem Šindelkou, který bude zastupovat českou literaturu v tomto netradičním virtuálním ročníku. Toto neformální setkání bude příležitost, abyste autorovi položili všechny otázky, které ve Vás vyvolá čtení z jeho knihy během předešlého večera. 

 

Jak se zúčastnit ?

Setkání a diskuse proběhnou naživo online na videokonferenční platformě Zoom : v neděli 31. května od 18h30. 

Ke kvalitní účasti je zapotřebí : stabilní internetové připojení, počítač/tablet/smartphone s kamerou a integrovanými reproduktory a mikrofonem nebo sluchátka s mikrofonem (headset). 

Počet účastníků je omezen, proto je k účasti povinná předchozí registrace!

Zápis emailem na adresu paris@czech.cz do 29. května.

Zapsaní účastníci obdrží potvrzení s podrobnými instrukcemi a přístupovým heslem k setkání na Zoom. 

 

Marek Šindelka

Životopis 

Marek Šindelka, narozený v roce 1984, je držitelem Ceny Jiřího Ortena (2006) za svoji básnickou prvotinu Strychnin a jiné básně (Paseka, 2005) a dvojnásobným laureátem ceny Magnesia Litera. Poprvé ji získal v roce 2012 za soubor povídek Zůstaňte s námi a podruhé za prezentovanou Únavu materiálu (2017). Je mimo jiné autorem prózy Chyba (2008) a prozaické sbírky Mapa Anny (2014). Šindelku kritici oceňují pro jeho jazykovou a stylovou vytříbenost a poetičnost. 

Únava materiálu - Shrnutí

Hrdinou románu je bezejmenný dospívající chlapec. Ocitá se v cizí zemi uprostřed Evropy, která v jeho očích vypadá jen jako systém plotů, dálničních nadjezdů, železničních koridorů a logistických skladišť. Neznámé území, které se vůči němu staví zcela odtažitě a nepřátelsky. Putuje chladným zimním světem, skutečný život je mu zapovězen, pohybuje se jako stín na periferii krajiny i společnosti. Pokouší se dostat do města na severu, kam mířil se svým starším bratrem Aamirem. Během cesty se vinou převaděčů rozdělili, kluk zůstal sám a ze všech sil se snaží nalézt k bratrovi – poslednímu blízkému člověku – cestu. Svět, v nějž dříve doufal, vidí už jen jako nekonečný koloběh výroby, ve kterém člověk a lidství nemá místo: produkce automobilů, produkce masa v jatečních továrnách, strojová produkce zábavy a informací, instantní vytváření obrazu světa, produkce strachu. Román přímo vychází ze současné uprchlické „krize“, zachycuje ale univerzální situaci odcizení, ztráty domova, vykořenění. Na současnou Evropu a její hodnoty pohlíží zvenčí. V rolích protagonistů záměrně stojí „cizinci“, lidé nižší kategorie, uměle vytvoření nepřátelé, do nichž je promítán iracionální strach západu. Bytosti, které je potřeba podrobit totální kontrole nebo eliminovat. Román sleduje redukci člověka na problém, na pracovní sílu, na materiál.

 

Překlad do francouzštiny: Christine Laferrière

Rok: 2020

Nakladatelství: Éditions des Syrtes

 

 

Místo konání:
Online
Datum:

31.5.2020 18:30 - 19:30

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce

dní předem