Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

11.4.2018

Projekce filmu "Ucho" ve Florencii

V rámci projektu "Mercoledi al caffè" se bude ve Florencii promítán český film "Ucho" od režiséra Karla Kachyni. Projekce se koná ve středu 11. dubna v Caffè Astra al Duomo ve Florencii, via de 'Cerretani, 56 / r, od 17.00 hodin. Ucho je unikátní český film režiséra Karla Kachyni dokončený v roce 1970. Na filmu spolupracoval se scénáristou Janem Procházkou. Za socialismu byl film zakázán. Diváci mohli shlédnout snímek téměř až po 40 letech v roce 1989, v době prvních demokratických voleb v Československu.

 

Film, v českém znění s italskými titulky, představí profesor filmové krirtiky na univerzitě ve Florencii Luigi Nepi, toskánský krajský tajemník Národního syndikátu italských filmových kritiků.

FILM

Ucho je pojaté jako komorní, až minimalistické, psychologické drama mezi dvěma hlavními postavami – manželským párem Annou a Ludvíkem – celé se odehrávající během jedné noci (až brzkého jitra), poté co se tito dva vracejí domů ze společenského večírku tehdejší politické smetánky, do níž Ludvík coby náměstek ministra patří. Zatímco lehce společensky unavená Anna je v dobré náladě, Ludvík postupně nabývá čím dál konkrétnějšího podezření, že v domě někdo byl a zanechal tam odposlouchávací zařízení (štěnice), aby ho mohl odposlouchávat. Bojí se mluvit, aby ho za jeho výroky nezavřeli, zpytuje své svědomí a to, co dělal a říkal na večírku, a debatuje o svých možnostech se svou manželkou.

Vášnivé výpovědi vzniklé ve spolupráci Kachyni s Procházkou jsou zakončeny dramatem Ucho. O 30 let později se film dočkal nominace na Zlatou palmu v Cannes. Tím také končí Kachyňova spolupráce s Procházkou.

Karel Kachyňa (1924 - 2004) byl světově uznávaným českým filmovým režisérem. Jeho kariéra trvala přes pět desetiletí. Patřil do nové Československé filmové vlny liberálních tvůrců v šedesátých letech minulého století, mezi nimiž byli Miloš Forman a Jiří Menzel. Získal mnoho mezinárodních ocenění například Velkou cenu mezinárodní poroty na filmovém festivalu v Cannes v oboru zábavných filmů, cenu poroty na Mezinárodním filmovém festivalu v Mar del Plata, Stříbrnou gondolu a stříbrnou Minervou na Mezinárodním festivalu filmů pro mládež v Benátkách za film Vysoká zeď (1964). Tento film byl dále oceněn Stříbrnou plachtou na Mezinárodním filmovém festivalu v Locarnu.

 

Místo konání:
Caffè Astra al Duomo, Firenze, Via de' Cerretani, 56/r
Datum:

11.4.2018

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala