Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

26.5.2018 - 25.11.2018

Benátské bienále: Kateřina Šedá nabízí v Českém Krumlově práci snů, projekt UNES-CO

Česko-Slovenský výstavní pavilon na 16. mezinárodním bienále architektury v Benátkách 2018 se v rámci projektu Kateřiny Šedé promění v sídlo fiktivní společnosti UNES-CO. Jejím cílem je řešení absence „normálního života“ v centrech turisticky oblíbených měst. Šedá zvítězila v soutěži pořádané Národní galerií v Praze na prezentaci České republiky na Mezinárodním bienále architektury v Benátkách, které se koná od 26. května do 25. listopadu 2018. Kurátorkou projektu je sama Kateřina Šedá s Hanou Jirmusovou Lazarowitz.

 

V Českém Krumlově dojde prostřednictvím několika domů a bytů k návratu „normálních“ obyvatel, kteří budou v centru tři měsíce žít a vykonávat mimo turistické lokality běžné činnosti. Společnost UNES-CO jim za to nabídne nejen ubytování zdarma, ale především mzdu za provozování „normálního života“ v centru města. Hlavními aktéry uměleckého projektu jsou Benátky a Český Krumlov – města, kterých se vylidňování center měst a stěhování obyvatel do jejich okrajových částí bezprostředně dotýká.

Kateřina Šedá (1977) dlouhodobě využívá jako prostředek své umělecké tvorby sociální architekturu. Roky pracuje se skupinami obyvatel v různých lokalitách. Ve svých projektech se snaží dosáhnout pozitivního posunu situace tak, aby řešení takzvaně zespoda přineslo změnu, zůstalo funkční a dále se rozvíjelo i bez dalších zásahů umělkyně.

 

Místo konání:
padiglione nazionale della Repubblica Ceca – Giardini della Biennale, Venezia.
Datum:

Od: 26.5.2018
Do: 25.11.2018

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala