Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

7.12.2020 - 8.12.2020

Praha volá Martinique: karibské divadlo v Praze

České centrum si Vás dovoluje pozvat na on-line divadelní událost, kterou pořádá Švandovo divadlo v Praze v rámci 1. ročníku projektu Ostrovy a kontinenty, jež propojuje české a karibské autory a umělce.

 

KARIBSKÁ NOC aneb Praha volá Martinik

je on-line divadelní událost v rámci 1. ročníku projektu Ostrovy a kontinenty, jež propojuje české a karibské autory a umělce.

Zažijte Martinik prostřednictvím scénických čtení klíčových her současné zámořské dramatiky spolu s debatou s jejich světově uznávanými autory.

 

7. prosince 2020 v 19h : Dvě scénická čtení

Budou zveřejněny odkazy na záznamy scénických čtení dvou z nejvýraznějších her karibské frankofonní oblasti:

 

Daniely Francisque: Cyklóny

PŘEKLAD: Kateřina Neveu
ÚČINKUJÍ: Marie Štípková, Denisa Barešová, Tomáš Červinek
REŽIE: Martina Kinská


Bernard Lagier: Já, kreolský pes.

PŘEKLAD: Vojtěch Šarše
​ÚČINKUJÍ: Bohdana Pavlíková, Tomáš Petřík, Petr Buchta, Matěj Anděl
REŽIE: Martin Františák

 

Obě hry budou uvedeny v české premiéře!

Odkazy budou zveřejněny o půlnoci a v poledne 7. prosince a zůstanou k dispozici bez časového omezení.

 

Daniely Francisque je významná filmová a divadelní herečka a dramatička pocházející z Martiniku. Její magická hra Cyklóny (překlad Kateřina Neveu) líčí nečekané setkání dvou žen. Napětí mezi nimi roste se sílou blížícího se cyklónu. Následky rozhovoru jsou stejně jako přírodní živel ničivé a šokující. 


Bernard Lagier patří k nejoceňovanějším karibským dramatikům. Pochází z Martiniku, kde působí jako zástupce ředitele národní scény Tropique Atrium ve Fort-de-France a ředitel divadelního Festivalu malých forem, jehož se letos zúčastnili také čeští autoři, Kateřina Rudčenková a Martin Františák. V minulosti byl Bernard Lagier také prezidentem sdružení karibských autorů ETC_Caraïbe a členem několika hudebních těles. Jeho hra Já kreolský pes (překlad Vojtěch Šarše) vyšla v prestižním belgickém nakladatelství Emila Lansmana. Jde o zpověď psa na okraji společnosti, který nejenže citlivě vnímá všechny radosti i strasti "ulice", je také pamětí mnohdy bolestné kreolské minulosti. Tento monolog je považován za zásadní text současné frankofonní dramatiky, nový hlas moderní karibské dramaturgie.

 

8. prosince 2020 v 19h : Online debata s herci a autory


Streamovaná online debata s autory výše uvedených her se zaměří nejen na samotné texty a divadlo na Martiniku, ale též na otázky společných témat obou kultur. Dotazy budou klást nejen herci Švandova divadla v roli moderátorů večera, ale ptát se mohou i diváci skrze chat.

Debata bude probíhat ve francouzštině s tlumočením do českého jazyka.

Platforma streamu bude upřesněna.

Pro více informací navštivte stránky: Tvůrčí Afrika aneb Všichni jsme Afričani nebo stránky Švandova divadla v Praze

 

Projekt Ostrovy a kontinenty je realizován ve spolupráci Švandova divadla, spolku Komba, festivalu Tvůrčí Afrika aneb Všichni jsme Afričani, sdružení ETC_Caraïbe a národní scény Tropique Atrium ve Fort-de-France (Martinik). Ke spolupráci jsou přizvány i Francouzský institut, DAMU, katedra Divadelní vědy (FF UK) a České centrum v Paříži.​

 

    

Místo konání:
Online
Datum:

Od: 7.12.2020
Do: 8.12.2020

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala