Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

13.5.2016 - 17.6.2016

Krásu Prahy představí v Miláně výstava fotografií studentů z FAMU

Výstava studentů z Katedry fotografie Filmové akademie múzických umění, FAMU se uskuteční od 13. května do 17. června 2016 v Galerii Českého centra v Miláně, Via G. B. Morgagni 20. “Praha je krásná” - tuto větu, stejně banální jako upřímnou, slýchají Pražané od cizinců často. A přeci se někdy zdá, že Italové tuto větu vyslovují s větším pochopením - jako kdyby zde existovalo jisté pouto, jako kdyby byly vůči jejím půvabům senzitivnější, jak poukazuje kurátor výstavy, Robert Silverio. Výstava je zároveň součástí milánského Photofestivalu.

“Praha je krásná,” - tuto větu, stejně banální jako upřímnou, slýchají  Pražané od cizinců často. A přeci se mi někdy zdá, že Italové tuto větu vyslovují s větším pochopením - jako kdyby zde existovalo jisté pouto, jako kdyby byly vůči jejím půvabům senzitivnější. Vzpomínám, jak jednou, když jsem jednou vystoupil v Benátkách z letadla z Prahy, Ital, který přiletěl stejným letadlem, komusi telefonoval: Právě jsem se vrátil z Prahy nejkrásnějšího města na světě. I když nejsem pražský patriot a jeho názor jsem nesdílel - patřím k Čechům, kteří se domnívají, že v Itálii, se najdou krásnější města než je Praha - bylo příjemné to slyšet.

Vzájemná kulturní pouta nejsou výjimečná. Praha se stala námětem významného díla italské literatury Praga magica od Angela Marii Ripelliniho, Umberto Eco se situoval část svého románu Il cimitiero di Praga a také jeho nejznámější román Il nome della rosa  začíná v Praze. Prahu samotnou italská kultura značně formovala. Významná část architektonického dědictví Prahy je barokní, a je zde znát přímá vliv Francesca Borrominiho a Guarina Guariniho - zmiňuji právě je, protože jejich odkaz, lze najít i na některých z památek, které  studenti katedry fotografie FAMU pravidelně zobrazují. Fotografie není nikdy deskriptivní je vždy intepretací skutečnosti. Právě v tomto smyslu je zajímavé vidět jak současní studenti - a to nejen čeští studenti, protože katedra fotografie FAMU je internacionálním prostředím – město, ve kterém žijí vizuálně uchopují.

Robert Silverio 

 

Vystavující:

Minghui Zheng 

Bijesh Jayarajan

Elena Semerikova

Elizaveta Gershovich

Filip Kunovski

Jan Kučera

Lucia Kuklišová

Lujza Marečková

Martin Netočný

Oskar Helcel

Paskal Atanasov

Sara Marinangeli

Vítek Růžička

 

Výstava ,,Praga è bella”

kurátor Robert Selverio

 

Galerie českého centra v Miláně

Via G.B.Morgagni 20 (M1 Lima)

tel. 02 29411242

http://milano.czechcentres.cz

ccmilano@czech.cz

 

otevírací doba galerie:

Po - Čt 13:00 - 18:00

Pá 10:00 - 16:00

vstup zdarma

 

Místo konání:

Via G.B. Morgagni 20
20129 Miláno
Itálie

Datum:

Od: 13.5.2016
Do: 17.6.2016

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala