Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

24.7.2014 20:00

Český salon VIII: Walter Serner

Walter Serner (1889-1942) byl esejista, spisovatel a dadaista pocházející z Karlových Varů. Nebyl pouze autorem románů (Tygřice), divadelních her (Posada oder große Coup im Hotel Ritz) a povídek (Der Pfiff um die Ecke), ale také tvůrcem už v roce 1918 vzniklého dadaistického manifestu „Nejzazší uvolnění“, který je považován za nejvýznamnější dadaistický text.

Serner se narodil roku 1889 v Karlových Varech do německy mluvící židovské rodiny. Ve svých 23 letech se přesídlil do Berlína a svá právnická studia dokončil v Greifswaldu. V roce 1914 přesídlil do Curychu v neutrálním Švýcarsku, kde se sporadicky dostal do kontaktu s dadaisty. Pendloval mezi Itálií, Paříží, Ženevou a Curychem, psal povídky a jeden román a v roce 1918 vydal dadaistický manifest Nejzazší uvolnění. Když manifest přednesl v roce 1919 na dadaistickém soirée v Curychu, vyvolal tím rázný odpor publika a byl vyhnán z pódia. Se svými dadaistickými druhy poté putoval po Evropě, neustále těkal mezi Německem, Československem, Rakouskem, Švýcarskem, Itálií a Francií. Později se stále častěji objevoval v Karlových Varech nebo v Praze, kam se po svatbě s Berlíňankou Dorotheou Herz (1938) přestěhoval. S nástupem nacismu se snažil vyhýbat Německu, jeho dílo se stávalo tečem kritiky literárních a nakladatelských oponentů, začaly se také objevovat první antisemitské útoky. Po nástupu Hitlera k moci se Sernerovo dílo okamžitě ocitlo na seznamu zakázaných knih, nacionálně-socialistickými cenzory bylo konfiskováno a páleno jako „brak a špína".

Po několika marných pokusech o emigraci z Prahy do Šanghaje byl Serner v srpnu 1942 odvezen do terezínského ghetta a o pár dní později byl deportován do Rigy, kde byl s největší pravděpodobností zavražděn.

Večer s literárním vědcem a znalcem Sernerova díla Andreasem Puff-Trojanem (Mnichov), archivářem Milanem Augustinem (Karlovy Vary), hercem Burchardem Dabinnusem (Mnichov), jakož i s jazzovou formací „Michael Lutzeier und Partner“.

 

Moderátor: Peter Becher

Vstupné: 8,00 €, členové 5,00 €

Pozvánka

Pořadatel:
Adalbert-Stifter-Verein, České centrum Mnichov, Zmocněnec spolkové vlády pro kulturu a média

Místo konání:

Kulturforum im Sudetendeutschen Haus, Hochstr. 8, München

Datum:

24.7.2014 20:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala