Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

1.9.2012 19:00 - 29.9.2012

Karel Cudlín: Cestou na východ

Karel Cudlín zachytil na svých fotografiích společnost a krajinu střední a východní Evropy 70. a 80. let a Jáchym Topol vyprávěl příběhy skryté za jeho fotografiemi. Vernisáže se zúčastní autor fotografií Karel Cudlín.

"Cestou na východ" je publikace s fotografiemi známého dokumentárního fotografa Karla Cudlína, spolu s texty spisovatele Jáchyma Topola. Cudlín fotografoval nejen Českou republiku, ale také v Polsko, Rumunsko, Náhornm Karabach, Ázerbájdžán, Bělorusko, Moldavsko, Ukrajinu  a Mongolsko. Jeho obrazy vyjadřují pravidla komunismu, archaické krajiny, bídu  a utrpení, ale i odpor a nezávislost výkonu a sociální změny, rezervy lidstva. Jáchym Topol je "hlasem" samotného autora, jeho stejně přesné a básnické texty přinášejí obrazy "řeč":  vypráví příběhy fotografií Cudlína, obsahují důležité historický, politický a kulturní kontext a vás zavádí do světa, který tak bude možno již brzo spatřit.

Kniha vyšla roku 2008 v nakladatelství Torst, německé vydání vyšlo v "Starfruit Publications”.

Fotograf Karel Cudlín (*1960) studoval v Praze, do roku 1987 se věnoval studiu na  Katedře umělecké fotografie na FAMU v Praze. Pracoval jako fotoreportér pro týdeník „Mladý svět“, časopis „Prostor“ a krátce také pro „Lidové noviny“. V letech 1996 až 2003 patřil k fotografům kolem prezidenta Václava Havla. Již dlouhá léta se zabývá romskou tematikou či ukrajinskými uprchlíky. Nejčastěji fotografuje v České republice, od roku 1996 pravidelně také v Izraeli. Nyní pracuje jako fotograf na volné noze, spolupracuje však s časopisy „Respekt“ a „Revolver Revue“. Jeho fotografie se nacházejí v soukromých sbírkách v USA, Evropě a Izraeli.

Jáchym Topol (*1962), český spisovatel, pocházející také z Prahy. Působil jako textař rockové  skupiny „Psí vojáci", od roku 1980 publikoval v samizdatových edicích. Byl jedním ze zakladatelů undergroundového časopisu „Revolver Revue“ (1985). Od roku 1991 se věnuje pouze psaní. V roce 1994 vyšel jeho debutový román „Sestra“ (od r. 1998 je přeložen i do němčině). Mimo jiné pracuje jako žurnalista v týdeníku „Respekt“ a od roku 2009 je členem redakce „Lidových novin“. V září 2010 mu byla udělena Cena Jaroslava Seiferta.

Pořadatel:

České centrum Mnichov, města Kostnice, Deutsch-Tschechische Vereinigung e.V.

 

Místo konání:
Rathaus Konstanz, Kanzleistr. 13, Konstanz
Datum:

Od: 1.9.2012 19:00
Do: 29.9.2012

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala