Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

11.9.2014 - 2.10.2014

Jaroslav Seifert: Všechny krásy světa

Výstava je věnována životu a dílu českého básníka a spisovatele Jaroslava Seiferta (1901 – 1986), jediného českého nositele Nobelovy ceny za literaturu. Po své úspěšné prezentaci v několika bavorských městech zakotví tentokrát v mnohogeneračním domě v Ulmu. Ve spolupráci s Kíč e.V. Vernisáž se koná ve čtvrtek 11. 9. v 18:30. Úvodní čtení Ansgara Inniga přiblíží básníkovo dílo.

Výstava v rámci dnů setkání

V roce 1921 napsal Jaroslav Seifert svou prvotinu Město v slzách ve stylu proletářského umění a stal se spoluzakladatelem a mluvčím avantgardní skupiny Devětsil. Sbírka básní Na vlnách TSF (1925) byla lyrickým deníkem jeho cesty do Francie, ve kterém ve stylu českého poetismu opěvoval moderní civilizaci. V 20. až 40. letech pracoval Seifert jako novinář a redaktor v různých nakladatelstvích a denním tisku (Rovnost, Sršatec, Reflektor, Kytice).
 Po uzavření Mnichovské dohody v roce 1938 vyjádřil v básnické sbírce Zhasněte světla obavy z osudu své vlasti a následně psal básně proti obsazení Československa (Světlem oděná, 1940). Po roce 1948 opakovaně kritizoval komunistický režim a byl mu vícekrát udělen zákaz publikování. Na konci 60. let se stal předsedou a mluvčím Československého svazu spisovatelů.
 Roku 1968 protestoval proti vstupu vojsk Varšavské smlouvy, později podepsal Chartu 77 a byla mu opět znovu zakázána publikační činnost. V roce 1984, dva roky před svou smrtí, obdržel Nobelovu cenu za literaturu.

Úvodní čtení: Ansgar Innig (v Heilmeyerově sálu)

Plakát ke stažení (v NJ):


Organizátoři:

Klíč Česko-německý kulturní spolek

Ve spolupráci s: České centrum Mnichov, Spolek setkávání generací Ulm/Neu.Ulm, město Ulm

© Foto: Josef Nikodým

Místo konání:
GenerationenTreff Ulm, Grüner Hof 5, Ulm
Datum:

Od: 11.9.2014
Do: 2.10.2014

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala