Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

20.9.2019 10:00 - 21.9.2019 0:00

Recyclotron: jízda po Manhattanu za zdravou planetu

Připojte se k Artists Alliance Inc., ve spolupráci s Bike New York a Českým centrem New York na jízdu skrze ekologickou projížďku na Manhattanu, iniciovanou a navrženou českým umělcem Adamem Vačkářem.

 

Unikátní jednodenní výstava v galerii Českého centra v New Yorku
Pátek, 20. září, 2019, 10:00 - 18:00 

Přijďte se podívat na projekt Adama Vačkáře, který bude k vidění v galerii Českého centra v New Yorku pouze na jeden den před Adamovou velkou sobotní jízdou na kole po Manhattanu. 

Recyclotron: jízda po Manhattanu za zdravou planetu
Datum: sobota, 21. září, 2019 v 17:00
Místo: roh Water a Fletcher ulice
Délka jízdy: 8 mil

V průběhu první poloviny 20. století sloužil oceán obklopující New York jako primární skládka odpadu. “V jednu chvíli celých 80% odpadu New Yorku skončilo v moři. Nicméně co bylo nejudržitelnějším využitím odpadu bylo to, že město New York použilo část odpadu (převážně popel a suť) k vytvoření umělého ostrova a tím zvětšení své vlastní velikosti.” (Guardian, Max Galka, 27 říjen 2016).

Vačkář povede skupinu cyklistů po původním břehu Manhattanu z roku 1600. Eventuálně zavítá na umělou pevninu, současně existující pobřeží Manhattanu, skupina bude cestovat mezi zastávkami na kterých proběhně kolektivní reflexe, diskuze a performance.

Na každé zastávce budou účastníci požádáni aby si oblékly oblečení pocházející z plastových pytlů na odpad navržené umělcem. Oblečení v odpadkových pytlích, někteří cyklisté budou požádáni, aby recitovali dadaistickou báseň (složena na místě umělcem za pomoci algoritmu) složenou z obsahu chemických substancí v toaletních potřebách (opalovací krémy, dezinfekce na ruce, šampon, atd). K tomu ješte bude, Vačkář moderovat diskuzi s účastníky o vztahu designu, ekologie a recyklace.

Často jako v ostaních jeho pracích, Vačkářova jízda je snahou zviditelnit urgenci environmentálního povědomí a způsob, jakým tohoto povědomí může být dosaženo něčím tak jednoduchým, jako je jízda na kole. Po skončení jízdy vyprodukuje malou edici plakátů s básněmi složenými a recitovanými účastníky jízdy.

Více informací a RSVP ZDE

O UMĚLCI

Adam Vačkář se narodil v Praze v roce 1979. Vačkářova práce se zaměřuje na vývoj nového materialismu způsobeného produkcí pro masovou společnost. Devastací způsobenou průmyslem, technologiemi masové výroby a distribuce, tranformací živého povrchu v plastovou hmotu a tranformaci povrchu. Vačkář vystudoval pařížskou akademii École nationale supérieure des beaux-arts a byl později na rezidenčním programu v Palais de Tokyo v Paříži. Jeho práce byly vystaveny v Centre Pompidou, Centre Pompidou Metz, Palais de Tokyo, trienále v Bukurešti, Pražské trienále, Galerii hlavního města Prahy, Národní galerii, Art Basel -Statements a Film, Koelnischer Kunstverein, Museum Morsbroich, a dalších.
www.adamvackar.com

 

Místo konání:

Bohemian National Hall, 321 East 73rd Street
NY 10021 New York
Spojené státy americké

Datum:

Od: 20.9.2019 10:00
Do: 21.9.2019 0:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala