Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

4.12.2015 - 29.1.2016

Česká transavantgarda připutuje do Říma

V rámci evropského uměleckého projektu Contain[era] se Římu premiérově představí česká transavantgardní umělkyně Adéla Součková. V rámci římské expozice v galerii Label 201 představí česká umělkyně již existující díla, některá z nich uvedená v sérii Atlas of Underskin Experiences a zároveň předvede v průběhu inaugurace výstavy jednu ze svých performancí – kresbu na textil. Výstava bude k vidění v galerii Label 201 (Via Portuense, 201, Řím) od 4. prosince 2015 do 29. ledna 2016.

Contain[era] je kulturním projektem zastřešujícím osm evropských organizací, které se v rámci osmi evropských zemí  aktivně zasazují o propagaci moderního umění. Projekt se zrodil ze základní myšlenky pražského uměleckého hnutí Art Movement. Itálie se do projektu zapojuje skrze římskou galerii Label 201, která se výrazně angažuje v oblasti podpory evropské umělecké kooperace.

Mladá česká výtvarnice Adéla Součková se ve svých dílech vyjadřuje pomocí celé řady uměleckých, i jaksi prvoplánově neuměleckých, prostředků počínaje videi, konče performancemi. I přesto ale středobodem její tvorby zůstavají klasické umělecké formáty, a to především malba a kresba. Její výtvarný rukopis nejblíže koresponduje s postmodernistickým, nebo ještě lépe, transavantgardním hnutím, v rámci nějž autorka kombinuje tradiční umělecké formáty s novými, např. digitálními formami vyjádření. V jejích pracích tak klidně můžeme narazit např. na nástěnné malby, z nichž vystupují modely lidských rukou pohrávající si s neodmyslitelnou technologickou součástí dnešní doby – smartphony a tablety. S obdobnou zdánlivou absurditou, která ovšem ve výsledku vyznívá naprosto harmonicky, kombinuje Součková přírodní motivy s výdobytky moderní doby. Tak je možné v jejích dílech narazit na lesní zvěř pohybující se na monitoru počítače či další, ve své podstatě nepravděpodobné, kombinace.

Jistě bude zajímavé sledovat, jakého ohlasu se dočká české extravagantní pojetí umění u italského publika.

 

Místo konání:
Via Portuense, 201, Řím
Datum:

Od: 4.12.2015
Do: 29.1.2016

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala