Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

18.6.2020 19:00

ADOLF LOOS – PIONEER OF MODERN LIVING / živá prohlídka Winternitzovy vily

Virtuální cesta za tvorbou i myšlenkami Adolfa Loose (1870-1933) k připomenutí 150. výročí narození tohoto významného architekta. Loosovu tvorbu vám postupně představíme pomocí série exkluzivních online událostí pro Česká centra a na speciální facebookové stránce.

Adolf Loos byl jedním z nejvlivnějších evropských architektů na přelomu 19. a 20. století, který se zároveň proslavil svým literárním projevem. Ve svých esejích formuloval základy celého modernistického hnutí. Po studiích a tříletém pobytu ve Spojených státech žil ve Vídni, kde napsal řadu kontroverzních esejí, ze kterých nejproslulejší je Ornament a zločin.

Světoobčan Loos se po 1. světové válce stal občanem nově vzniklého Československa.

Loos je autorem architektonického konceptu Raumplan, který inovativně utváří vnitřní uspořádání stavby a rozděluje budovu na vzájemně propojené víceúrovňové prostory.

SAVE THE DATE: 

18. června 2020 v 18 hodin (českého času) – live-stream prohlídky po Winternitzově vile v Praze 

Architekt Adam Gebrian vás provede po nedávno zrekonstruované Winternitzově vile v Praze z roku 1932 – posledním díle brněnského rodáka a průkopníka moderní architektury Adolfa Loose.

Projekt odhaluje nejen silný architektonický koncept, který má i v dnešní době značný vliv, ale také bouřlivou historii vily i jejích majitelů.

Vychutnejte si celkový dojem prohlídkou typické ukázky Loosovy tvorby.

Registrace k účasti na prohlídce je možná ZDE 

Událost je součástí pořadu Adama Gebriana Překvapivé stavby na Mall TV, kde bude také uložený záznam komentované prohlídky.

Adam Gebrian je český architekt, teoretik a propagátor architektury. V roce 2015 získal ocenění Architekt roku za své vydavatelské a diskusní aktivity, jimiž pomáhá zvyšovat povědomí o architektonické kultuře.

Často přispíval do novin a časopisů, jako jsou například Lidové noviny, Respekt či Hospodářské noviny, a od roku 2009 dokonce moderuje svůj vlastní pořad na Radiu Wave. Je také jedním ze zakladatelů Centra architektury a městského plánování (CAMP) v Praze. Na serveru Stream.cz uváděl svůj vlastní pořad s názvem Gebrian versus a od roku 2018 spolupracuje se serverem Mall.tv, na kterém uvádí dva pořady věnované architektuře: Překvapivé stavby a Gebrian: PLUS/MINUS.

Foto: David Cysař


 

 

Místo konání:
Datum:

18.6.2020 19:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala