Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

1.10.2020 18:30

EUROPA.LITERATUR – Echo Tschechien 2020: Alena Mornštajnová představí svůj román Hana

Alena Mornštajnová, jedna z nejoblíbenějších současných českých autorek, představí v rozhovoru se Sylviou Treudl svůj veleúspěšný román ‚Hana‘, který se překládá do mnoha cizích jazyků a získal několik ocenění.

 

Alena Mornštajnová vystudovala angličtinu a češtinu na Filozofické fakultě Ostravské univerzity. Pracovala jako lektorka anglického jazyka a překladatelka, nyní se živí jako spisovatelka. Debutovala v roce 2013 románem Slepá mapa, její druhý román Hotýlek vyšel v roce 2015. Díky svému románu Hana z roku 2017 se stala jednou z nejoblíbenějších současných českých autorek. V německém překladu Raiji Hauck vyšel román v roce 2020 v nakladatelství Wieser Verlag. 

Je zima roku 1954 a devítiletá Mira se přes zákaz rodičů vypraví k řece jezdit na ledových krách. Spadne do vody, čímž se její neposlušnost prozradí, a je za to potrestána tím, že narodinné oslavě nedostane zákusek. Nevinná příhoda z dětství však pro Miru znamená zásadní životní zvrat. Následuje tragédie, která ji na dlouhá léta připoutá k nemluvné a depresivní tetě Haně a odhalí pohnutou rodinnou historii, jež nadále popluje s proudem jejího života jako ledová kra. Příběh, který vychází ze skutečných událostí, popisuje Alena Mornštajnová ve strhujícím tempu a se smyslem pro dramatičnost, až má čtenář pocit, že sleduje napínavý film. Zůstává jen otázka, zda se kra osudu nakonec přece jen rozpustí…

Sylvia Treudl vystudovala politické vědy. Od ukončení studií působí coby nakladatelka a editorka. Od roku 1997 je nezávislou autorkou. V roce 2000 se podílela na založení Nezávislého dolnorakouského literárního domu v Kremži. Obdržela celou řadu stipendií a vyznamenání, jako např. Uznání Dolního Rakouska za literaturu či Uznání za literaturu nadace Ernsta Korefa Linec.

Tímto děkujeme našim kooperačním partnerům za skvělou spolupráci: Rakouské literární společnosti pro literaturu, Moravské zemské knihovně, Českému literárnímu centru a projektu Leipzig Tschechien 2020. Nakladatelství Host srdečně děkujeme za poskytnutí knižních exemplářů v češtině, které si mohou návštěvníci po čtení vypůjčit. 

!! Vzhledem k současným bezpečnostním opatřením se našich událostí může účastnit pouze omezený počet návštěvníků. Zaregistrujte se proto včas na ccwien@czech.cz !!

Během celé Vaší návštěvy Vás žádáme, abyste dodržovali bezpečnostní opatření.


Místo konání:

Herrengasse 17
1010 Vídeň
Rakousko

Datum:

1.10.2020 18:30

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala