Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

17.2.2012 - 26.2.2012

Alois Nebel na Mezinárodním festivalu animovaných filmů v Bruselu – Anima 2012!

Animace, karikatury, 2D, 3D, soutěže, klipy… to všechno a ještě mnohem víc vám přináší Anima 2012, festival pro malé i velké! Anima se bude odehrávat ve Flagey od 17. do 26. února 2012. Část programu mohou diváci shlédnout v Liège, Charleroi a Gentu. Na festivalu se představí tři české filmy: Alois Nebel, Graffitiger a Pan Čoko miluje.

Více než sto filmů v mezinárodní soutěži (krátko i dlouho metrážní, reklamy, hudební klipy), retrospektivy, výstavy, kino lekce, semináře pro děti, dny zaměřené pro odborníky Futuranima (pouze v Bruselu), kulaté stoly, mnoho významných osobností. Nezanedbatelnou součástí festivalu Anima budou i mezinárodní koncerty, na kterých se budete moci setkat s ostatními nadšenci pro filmové umění. Dále se budete moci seznámit s belgickou animovanou tvorbou, skrze národní soutěž a promítání pod širým nebem.

Černo-bílý "animovaně-hraný" či "hraně-animovaný" Alois Nebel je českou filmovou událostí, která překračuje naše hranice. Film byl například promítán na filmovém festivalu v Torontu a Benátkách a Česká filmová a televizní akademie rozhodla o jeho vyslání do bojů o Oscary.

Příběh filmu začíná na podzim roku 1989 na železniční stanici Bílý Potok v Jeseníkách, kde slouží jako výpravčí Alois Nebel. Nebel je tichý samotář, kterého čas od času přepadne podivná mlha. Nejčastěji se mu v ní zjevuje Dorothe, oběť násilného odsunu Němců po 2. světové válce. Poklidnou atmosféru naruší jednoho dne Němý, který překročí hranice se sekyrou v ruce, aby pomstil svoji matku.

Animované drama je adaptací stejnojmenného komixového románu, jehož autory jsou Jaroslav Rudiš a Jaromír 99. Film Alois Nebel svou atmosférou připomíná snímky jako Sin City - město hříchu (2005), Temný obraz (2006) či Valčík s Bašírem (2008). K realizaci filmu byla poprvé v české kinematografii použita unikátní technologie rotoskoping, která je kombinací hraného a animovaného filmu.

Další české filmy, které se představí v rámci festivalu Anima 2012:

Graffitiger

Krátký film Libora Pixy vypráví příběh namalovaného osamělého graffiti-tygra, jehož domovem jsou zdi a fasády pražských domů. Město plné posprejovaných špinavých uliček a zákoutí je divokou džunglí, kde tygr hledá cestu ke své ztracené lásce. Graffitiger nabízí netradiční pohled na Prahu, objevují se v něm jak známá panoramata, tak i místa většině lidí skrytá.

Napínavý a vtipný příběh je prezentován atraktivní formou – kombinuje totiž prvky 2D animace a technologie filmových klipů, kde hraje hlavní roli „živý“ herec.

http://www.graffitiger.com/

 

 

Pan Čoko miluje

Krátký film od Petra Marka. Pan Čoko žije celým svým srdcem jen pro své zákazníky v jeho kulinářském království. Přesto ho jednoho dne zasáhne Kupidův šíp a on se zamiluje do šarmantní dámy. Unášen na křídlech lásky kouzlí jednu specialitu za druhou jen a jen pro ni. Náladová vybíravá dáma však pohrdá všemi kuchařovými dobrotami. Láska je zkrátka nejjednodušší způsob, jak si zničit život.

 

 

 

 

PROGRAM:

Alois Nebel:

Pondělí 20. února 2012 od 22h (Studio 5)

V originálním znění (s ang, fr a nl titulky)

Středa 22. února 2012 od 19h30 (Studio 4)

V originálním znění (s ang, fr a nl titulky)

Za přítomnosti režiséra Tomáše Luňáka a scénaristy Jaromíra 99

Promítání 22. února bude od 19h předcházet koncert Jaromíra 99 a Dušana Neuwertha (autoři hudby k fimu) a po filmu bude následovat debata s režisérem Tomášem Luňákem a scénaristou Jaromírem 99.

 

Graffitiger :

Pátek 24. února 2012 od 18h (Studio 4)

V originálním znění

Pan Čoko Miluje:

Sobota 25. února 2012 od 21h30 (Studio 4)

V originálním znění (s ang, fr a nl titulky)

Cvrček od Zdeňka Milera:

18. února 2012 od 15h30 (Studio 5)

26. února od 16h (Studio 4)

 

 

Více informací naleznete na stránkách filmového festivalu Anima.

 

Za podpory

    

Místo konání:

Brusel

Datum:

Od: 17.2.2012
Do: 26.2.2012

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala