Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

4.9.2020 - 13.9.2020

Současná česká animace - To nejlepší z Univerzity Tomáše Bati / Ateliér animované tvorby

Česká centra ve spolupráci s vybranými vysokými školami a filmovými festivaly uvádějí speciální program pásem animovaných filmů, jimiž vzdávají hold současné české animaci. Animace vždy patřila k rodinnému stříbru česk(oslovensk)é kinematografie a tuto pozici zaujímá stále, o čemž svědčí mezinárodní pozornost a ocenění, jichž se současným animovaným dílům dostává. Připomeňme též, že v letošním roce uplyne 120 let od narození Hermíny Týrlové, která stála u zrodu čs. animovaného filmu.

4. - 13. září, 2020
Univerzita Tomáše Bati - Ateliér animované tvorby  

Sledujte zdarma na Dafilms - kraťasy pro dospělé | kraťasy pro děti

Projekce filmů proběhnou on-line prostřednictvím platformy Dafilms, která má mezinárodní dosah a profesní renomé. Fokus na současnou českou animaci zde bude uveden jako jeden ze speciálů. Od června do září zde bude postupně zdarma představeno několik pásem ve formě kurátorských filmových výběrů přibližně hodinové stopáže, přičemž každé z nich bude k volnému zhlédnutí na 10 dní. Filmy budou opatřeny anglickými titulky, pokud nejsou zcela jazykově bezbariérové.

Tradice zlínské animace je dlouhá, ale až v posledních letech Zlín postupně zažil odklon od důrazuna autorskou tvorbu, tedy na vzdělávací proces, který má vychovávat režiséry. Už si neklade za cílprodukci osobitých autorských výpovědí určených pro festivalové publikum, soustředí sepředevším na to, aby si studenti osvojili co nejlépe řemeslné dovednosti, naučili se pracovat v týmu, potkali se se studiovou praxí a začali směřovat svou profesionální dráhu přednostně v užším profilování. I přesto se daří v průběhu studia, především díky absolventským pracím,vytvořit komplexní animovaná díla. Ta se čím dál tím více objevují v soutěžích významnýchmezinárodních festivalů (namátkou Annecy, Cannes, Berlinale, Hiroshima), stejně tak v TV/kino distribucích po celém světě (např. ve vysílání HBO).

Jedním z cílů ateliéru je prezentovat nejen tvorbu svých studentů, ale také informovat o tom, jakse má česká animace vůbec. V neposlední řadě kromě mnoha projekcí funguje také sériepřednášek o tom, jak animovaný film vzniká či jak se (ve Zlíně) učí.

V posledních dvou letech zaujala kolekce filmů Ateliéru animované tvorby několik prestižních festivalů a institucí. Započala spolupráce s Českými centry, konkrétně spolupráce s Českým centrem Stockholm byla shledána velmi úspěšnou (kromě prezentace výuky animace proběhly workshopy o animaci pro tamní školy). Prezentace proběhly také na velvyslanectví České republiky ve Washingtonu, D. C., pro studenty filmových univerzit v Los Angeles a v Moskvě. Další spolupráce byla navázána s CalArt v Kalifornii a se studii DreamWorks a Pixar.

 

Pásmo pro dospělé (1h 15 min): 

Egon Bondy o filozofii a vůbec
Veronika Zacharová, 2017
Krátká, hravá a příjemně stylizovaná „studie“ je autorskou interpretací myšlenek Egona Bondyho – známého českého básníka, spisovatele a především filozofa. 

Duchařina
Alžběta Göbelová, 2017
Animovaný dokument, který zachycuje pátrání jednoho zesnulého amatérského filmaře po příčině jeho smrti.

Veselka
Zuzana Čupová, 2017
Živoucí snímek stojící na strhujícím rytmu, a to jak zvukovém, tak vizuálním. Autorce se ve víru pulsujících obrazů podařilo zachytit tradiční českou vesnickou svatbu s jejími folklorními zvyky a prvky.

Tak daleko, tak blízko
Mikkel Odehnalů, 2016
Daleko na severu se blíží první sněhová bouře. Ve vodním odrazu se objeví bílý vlk. Zdá se, že jeho osamělá cesta přes severní pustinu nemůže mít dobrý konec. Osud mu však postaví do cesty něco, za co stojí za to bojovat.

Domov
Alena Baranava, 2016
Člověk v hospodě vypraví svým známým zážitky z cestování, všechno co tam potkal. Exotické země, nové vůně a chutě, lidi s jinou barvou pleti, náboženství, lásku, kamarádství a možná i štěstí. Ale co potom znamená být doma?

Jedlíci brambor
Martin Kukal, 2014
A homage to Vincent Willem van Gogh, the artist who walked the land of Brabant.

Feedback
Filip Javora, Ondřej Javora, 2016
Ed je zcela normální člověk, žijící na obyčejném předměstí se svou obyčejnou rodinou s nezajímavým zaměstnáním v oblasti letištní bezpečnosti. Tento film ukazuje s velkou hybností a nadsázkou, že na lidech jako Ed záleží a jak přesně může jeho neznalost a nezodpovědnost způsobit značnou škodu světu.

O šunce 
Eliška Chytková, 2012
„O šunce“ je o všednostech, šedi a stereotypech běžného života. Je ale také o dětské a čisté hře na boha, o fantazii, která byla dlouho držena v řetězech a pak v plné síle vypuštěna na svobodu. 

Krkavčí matka 
Noemi Valentíny, 2015
Krkavčí matka je animovaná balada inspirovaná příběhy o dobách, kdy byly osudy mužů svázány s osudy ostatních bytostí. Muž a žena nesou břemeno v podobě jejich syna - dítěte s havraním zobákem a drápy.

Čtyři děti v prázdném domě
Adéla Kovářová, 2014
Hororový příběh o dětech, které zůstaly samy doma. Jejich hra možná přivedla něco zvenčí. Možná to jsou jen stíny, možná se za nimi něco schovává.

Odměna
Martin Kukal, 2013
Jeden den Bjarghuse a jeho psa. Cesta sem a tam z boudy na vysokou skálu. Souboj živlů, mysli a času. 

Pásmo pro děti (47 min):

The Aping
Filip Javora, 2014
Neobvyklá návštěva v ZOO…

Jaro
Kateřina Čupová2014
Lyrická pohádka o konci zimy a počátku jara.

Ty se máš!
Zuzana Brachaczková, 2013
Krátký animovaný film o slepici, která si myslela, že má těžký život. Příběh o povinnostech, touze po odpočinku, naivní závisti a absurditě.

Kde rostou motýli
Vladimíra Macurová, 2012
Malá čerstvě narozená bytost přichází do světa fantazie, ve kterém potkává další bytosti a hledá mezi nimi přátelství. Poetický příběh o hledání spřízněné duše.

Dinosauři
Dao Thi Thuy Linh, 2012
Film vypráví o dinosaurech, lidech a obecně o životě. 

Jak zachránit princeznu
Alžběta Göbelová, 2013
V pohádkách je známo, že každý princ si svoji princeznu musí zasloužit. Musí ji zachránit z věže nebo bojovat s drakem. Film „Jak zachránit princeznu“ vypráví příběh o jednom mladém princi, který má takový sen. I když je jeho cesta k nevěstě mnohem komplikovanější, než očekával, on se nevzdává.

Atlas draků
Veronika Kuncová, 2016
Příběh o vztahu dcery ke svému otci, zatímco vzpomíná na papírového draka. Tento drak je poměřován s mytologickými a fantazijními draky. Ukazuje se však, že ten její drak je tím nejlepším druhem draka, protože byl vyroben jejím otcem.

Erwin
Petr Jindra, 2015
V malém domku žije paní se svou kočkou Erwin, která miluje krabice. Jednoho dne si paní pořídí novou mikrovlnku. Když kočka spatří mikrovlnku a novou moderní krabici, nic ji nezastaví. Paní dělá vše, co může, aby změnila názor kočky. Nakonec se vyplatí lest.

Co medvědi rádi
Veronika Zacharová, 2015
Věděli jste, že medvěd grizzly není takový samotář, jak o něm lidé tvrdí? Tento a další čtyři zajímavá fakta ze světa medvědů najdete v krátkém animovaném filmu „Co medvědi rádi“.

Třešňový strom
Eva Dvořáková, 2017
Animovaný film „Třešňový strom“ ukazuje tvorbu nástěnného obrazu, který se sám formuje a žije svým vlastním životem. Film je o vztahu mezi postavami z obrazu, ale samotný obraz je křehký a může být ovlivněn skutečným světem. Film je založen na nadsázce, překvapení a improvizaci.

 

Dafilms přináší za 135 Kč měsíčně přístup k více jak 2000 filmům.

Chcete-li mít přehled o nových událostech v Českém centru New York, přihlaste se k odběru našeho týdenního Newsletteru ZDE.
 

 

Místo konání:

Online

Datum:

Od: 4.9.2020
Do: 13.9.2020

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala