Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

5.9.2018 19:00

archint 1918_2018: Fragmenty metropole – východ

Architektura expresionismu je počátkem stavebnického boomuzlatých let dvacátých - s regionálně rozdílnými projevy, akcenty i protagonisty. Nadšení pro expresionistickou metropoli charakterizovala komplexní, vertikální a dramatická architektura a neminulo ani střední a východní Evropu dvacátých let. Regionálně různě uchopené řešení spojuje neodmyslitelné hledání forem a umné zacházení s barvou, materiálem a světlem.

Budovy jako celek vypráví o expresionistické vizi nové moderní společnosti. V blízké době vycházející třetí díl série " Fragmenty metropole " dokumentuje některé dochované budovy v Polsku, České republice a Slovensku, celkem 170 staveb např. v Ústí nad Labem, Bratislavě, Vratislavi, Brně, Gdaňsku, Hradci Králové, Katovicích, Krakově, Lehnici, Praze, Štetíně, Varšavě a na mnoha dalších místech.  Společné i rozdílné se ukazuje jako fascinující znovuobjevení v tomto významném evropském regionu.

„Fragmenty metropole“ je projekt architektů Nielse Lehmanna a Christopha Rauhuta (od roku 2010). Niels Lehmann v současné době pracuje jako správce portfolia nemovitostí s důrazem na projekty v Curychu, kromě toho pracuje jako fotograf architektury. Christoph Rauhut je referentem v kanceláři Německé národní komise pro ochranu památek. Ve svém volném čase společně nadšeně diskutují o velkoleposti architektury. Jako výsledek jejich spolupráce již vyšly publikace „Fragments of Metropolis – Berlin“ (Fragmenty Metropole – Berlín) a „Fragments of Metropolis – Berlin“ (Fragmenty Metropole - Rýn a Porůří).

archint 1918_2018 je řada akcí věnující se obratu v architektuře po vzniku První republiky. Mladí teoretici architektury představují své aktuální projekty zaměřující se na odvážné moderní vize, které silně ovlivnily českou architektonickou krajinu. Ve spolupráci s CzechTourismem.

Vstup volný

@Copyright: Niels Lehmmann/Fragments of Metropolis

 

Podcast z přednášky můžete najít zde: https://www.soundtier.com/tschechisches-zentrum-berlin/archint-fragments-of-metropolis

 

 

 

 


 

V průběhu akce fotografujeme za účelem zveřejnění na naší internetové stránce nebo na našich účtech na sociálních sítích Facebook, Twitter, Instragram a Youtube. Svojí účastí na akci vyjadřujete souhlas se zveřejňováním fotografií, na kterých můžete být také vy. Pokud s tím nesouhlasíte, sdělte to prosím naší fotografce/našemu fotografovi nebo někomu z našich zaměstnanců.

 

 

 

Místo konání:

Wilhelmstraße 44 / vstup Mohrenstraße
10117 Berlin
Německo

Datum:

5.9.2018 19:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala