Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

5.12.2018 19:00

archint 1918_2018: Hradec Králové. Salon republiky

Přednáška poukáže na fakt, že unikátní moderní architektura a urbanismus Hradce Králové odkazuje na historická období, ať už v systematickém začlenění veřejné zeleně do tehdejší představy o moderní metropoli, nebo v organickém propojení progresivních a tradičních architektonických forem. Navíc díky liberálnímu smýšlení ve městě mělo na tvarování moderní architektury vliv jak unikátní mísení národních identit, české a německé, tak i různá náboženská vyznání architektů – katolické, židovské, protestantské a po roce 1918 nová Československá církev, která se záhy stala velmi populární.

V průběhu 20. století se v místních dějinách architektury objevily pouze tři významné ženy, a proto bychom tuto dobu, kdy budovy navrhovala řada mužských architektů jako Jan Kotěra, Václav Weinzettl, František Thomayer, Jindřich Freiwald, Theodor Petřík, Oldřich Liska, Jan Rejchl, Josef Gočár, Vladimír Zákrejs, Josef Fňouk, Heinrich Kulka, Kurt Spielmann a Karl Dirnhuber mohli charakterizovat jako období, kdy muž z vyšší třídy navrhuje pro další muže stejného společenského postavení. To se ovšem změnilo po roce 1945. PhDr. Ladislav Zikmund-Lender je historik umění. Přednáší na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích (Architektura 20. století a Historie interiérového designu) a na Univerzitě Hradec Králové (výzkumný pracovník). Mezi lety 2016 a 2017 získal Fulbrightovo stipendium pro studium na University of California, oddělení Dějin umění v Berkeley, kde se zabýval qeer umělci, sběrateli a architekty. Mezi lety 2009 až 2011 působil jako ředitel Trmalovy vily v Praze od Jana Kotěry. V roce 2011 byl spoluautorem knihy Homosexualita v dějinách české kultury. Své doktorské studium na Masarykově Univerzitě v Brně ukončil obhájením dizertační práce na téma Struktura města v zeleni: Moderní architektura v Hradci Králové. Je autorem knih Budova muzea v Hradci Králové, 1909–1913, Jan Kotěra (2013), Jan Kotěra v Hradci Králové (2016) a editorem publikací o architektuře a interiérovém designu ve 20. století. V roce 2012 byl kurátorem výstavy What a Material: Queer Art from Central Europe  a  Spaces of Desire: Is Architecture Sexy (2016) a výstav o Janu Kaplickém.

 

Přednáška se bude konat v angličtině.

archint 1918_2018 je řada akcí věnující se obratu v architektuře po vzniku První republiky. Mladí teoretici architektury představují své aktuální projekty zaměřující se na odvážné moderní vize, které silně ovlivnily českou architektonickou krajinu. Ve spolupráci s CzechTourismem.

 Vstup volný

Podcast z přednášky můžete najít zde: https://www.soundtier.com/tschechisches-zentrum-berlin/archint-hradec-kralove

 

______________________________________________________________________________________________________

V průběhu akce fotografujeme za účelem zveřejnění na naší internetové stránce nebo na našich účtech na sociálních sítích Facebook, Twitter, Instragram a Youtube. Svojí účastí na akci vyjadřujete souhlas se zveřejňováním fotografií, na kterých můžete být také vy. Pokud s tím nesouhlasíte, sdělte to prosím naší fotografce/našemu fotografovi nebo někomu z našich zaměstnanců.

 

Místo konání:

Wilhelmstraße 44 / vstup Mohrenstraße
10117 Berlin
Německo

Datum:

5.12.2018 19:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala