Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

5.9.2019 19:00

Archint 1989_cz:de: Brutal Treatment of Brutalism

Představíme dvě nové publikace o brutalistní architektuře v Praze. Vizuálně bohatou knihu s mnoha fotografiemi Praha brutálně krásná, mimořádné stavby postavené v Praze v letech 1969 až 1989. Druhá publikace Beton, Břasy, Boletice. Praha na vlně brutalismu. se tématu věnuje z odbornějšího pohledu. Vznik obou projektů podnítily nedávné demolice staveb, které docenilo jen pár nadšenců, ale kterým doposud chybělo všeobecné uznání expertů. Jsou tyto projekty posledním výkřikem zoufalství nebo znamenají počátek uznání brutalismu širokou i odbornou veřejností? A jak se zachází s brutalistními stavbami v Berlíně?

Audio nahrávku najdete zde.

Evžen Šimera: Praha brutálně krásná, Scholastica, Praha
Klára Brůhová: Beton, Břasy, Boletice, ČVUT, Praha
Gunnar Klack: občanská iniciativa Mäusebunker, Berlin

archint_1989_cz:de je řada večerů věnovaným poválečné architektuře a monumentům a způsobu, jak je s nimi po Sametové revoluci a pádu Berlínské zdi v roce 1989 zacházeno. Proč se naše svoboda často projevuje jako svoboda bourat nebo jako svoboda zapomínat? Dá se na toto jednání pohlížet nejen jako na intervence, ale také jako na skutečné pomníky symbolizující znovuzískanou svobodu a sjednocení po roce 1989? Neměli bychom tyto objekty oprostit od politického kontextu a začít je oceňovat pro jejich uměleckou hodnotu? Je dnešní vnímání na bývalém Východě a Západě rozdílné? Čeští a němečtí teoretici architektury zde budou představovat své projekty a společně o nich diskutovat.

Vstup volný, prosíme o registrace.

 

Photo by Filip Šlapal: The New Stage of the National Theatre in Prague (1977–1983, architect Karel Prager)

Graphic design: Iveta Krajcirova, Deconstructed

 


 

V průběhu akce fotografujeme za účelem zveřejnění na naší internetové stránce nebo na našich účtech na sociálních sítích Facebook, Twitter, Instragram a Youtube. Svojí účastí na akci vyjadřujete souhlas se zveřejňováním fotografií, na kterých můžete být také vy. Pokud s tím nesouhlasíte, sdělte to prosím naší fotografce/našemu fotografovi nebo někomu z našich zaměstnanců.

 

Místo konání:

Wilhelmstraße 44 / vstup Mohrenstraße
10117 Berlin
Německo

Datum:

5.9.2019 19:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala